FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek
„Niemal do samego końca w domu pod czułą i bohaterską opieką Basi, swojej wspaniałej żony. Otoczony miłością. Dzięki tej miłości mógł jakoś znieść swoje cierpienie. Ostatnie godziny musiał jednak spędzić w szpitalu. Ten cholerny rak, już nawet nie wiem czego – na końcu wydawało się, że rak wszystkiego – był bezlitosny” – napisał ks. Andrzej Luter we wspomnieniu o artyście.
Kim był Wojciech Pszoniak?
Wojciech Pszoniak to jeden z najsłynniejszych i najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych.
Urodził się 2 maja 1942 roku we Lwowie, gdzie spędził pierwsze lata życia. Pod koniec II wojny światowej rodzina aktora musiała opuścić Lwów, Pszoniakowie zamieszkali w Gliwicach.
W młodości Wojciech Pszoniak chciał zostać muzykiem, grał na skrzypcach i klarnecie, udzielał się w orkiestrze wojskowej, występował w amatorskich teatrach. W 1968 roku ukończył krakowską PWST (nie został przyjęty do szkoły teatralnej w Warszawie). Zadebiutował na scenie Teatru STU jeszcze podczas studiów, występował także w warszawskich teatrach Narodowym i Powszechnym.
W 1971 roku po raz pierwszy spotkał się zawodowo z Andrzejem Wajdą, który obsadził go w spektaklu Starego Teatru „Biesy” według Dostojewskiego. Później Pszoniak zagrał wiele wybitnych ról w filmach Wajdy.
Pod koniec lat 70. Pszoniak zaczął występować także w teatrach francuskich - drogę na międzynarodowe sceny otworzyła mu rola Moryca w „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy. W latach 80. wyjechał na stałe do Paryża. W 2008 roku został odznaczony Orderem Zasługi za wkład w rozwój stosunków polsko-francuskich w dziedzinie kultury.
Moryc Welt, Danton, Korczak – największe role Wojciecha Pszoniaka
Grał u najwybitniejszych polskich reżyserów: Andrzeja Wajdy, Jerzego Gruzy, Krzysztofa Zanusiiego, Janusza Morgensterna, Andrzeja Żuławskiego.
Niezapomniane role, w które się wcieli zapewniły mu miejsce w czołówce polskich aktorów oraz międzynarodową sławę. Wystąpił w ok. 100 filmach, Moryc Welt w „Ziemi obiecanej” , dziennikarz i Stańczyk w ‘Weselu”, Robespierre w „Dantonie”, tytułowa rola w „Korczaku”, Jeszua w „Piłacie i innych” Andrzeja Wajdy, Ruddy Joseł z „Austerii” Jerzego Kawalerowicza, tytułowego diabła w filmie Andrzeja Żuławskiego. W 1979 roku zagrał u Volkera Schlondorffa niemiecko-francuskim filmie „Blaszany bębenek”.
Zmarł w Warszawie 19 października 2020 roku.
- Rośliny antysmogowe - warto je mieć w swoim domu!
- Jak wyglądały mieszkania w PRL? Zobacz archiwalne zdjęcia
- Koronawirus w Polsce [DANE, MAPY, WYKRESY]
- Kinga Duda niczym Ivanka Trump. MEMY o córce prezydenta
- Spowiedź "Miśka". 10 szokujących fragmentów zeznań byłego lidera gangu kiboli Wisły
- Luksus po krakosku. TOP 15 najdroższych mieszkań
