„Podwójny zwrot", polega na przejmowaniu przez osoby fizyczne i spółki kamienic oraz gruntów, za które wypłacono odszkodowania przedwojennym właścicielom lub ich spadkobiercom, a co za tym idzie, powinny one przejść na własność Skarbu Państwa. Najbardziej znanym przykładem tego rodzaju dzikiej reprywatyzacji była próba przejęcia działki przy Chmielnej 70 w Warszawie przez mafię reprywatyzacyjną.
Afera reprywatyzacyjna w Krakowie. Ziobro wskazał kamienice [ZDJĘCIA]
Stowarzyszenie Miasto Wspólne przedstawiło do tej pory 10 przypadków "podwójnych zwrotów". Ustalenia społecznego audytu reprywatyzacji weryfikuje obecnie prokuratura.
Wczoraj Tomasz Leśniak podał kolejne adresy:
Kamienica przy ul. Józefitów 11/Królewskiej 7 - kamienica powinna przejść w całości na własność Skarbu Państwa (jej przedwojennym właścicielom wypłacono odszkodowanie), natomiast trafiła w ręce notariuszki. Na tym przykładzie doskonale widać niesprawność ministerstwa i władz samorządowych w obszarze reprywatyzacji. Dopiero 4 lata po przejęciu kamienicy Urząd Miasta Krakowa wystąpił do Ministerstwa Finansów o wszczęcie procedury administracyjnej w sprawie przejęcia kamienicy na własność Skarbu Państwa (mimo, że lokatorzy już po przejęciu zgłaszali do UMK, że za kamienicę zostało wypłacone odszkodowanie). Decyzja Ministerstwa Finansów w sprawie kamienicy została natomiast wydana dopiero 11 lat po jej przejęciu.
Kamienica przy ul. Krupniczej 3 - kamienica powinna przejść w całości na własność Skarbu Państwa (jej przedwojennym właścicielom wypłacono odszkodowanie), natomiast trafiła w ręce prezeski spółki działającej m.in. w branży nieruchomości.
Kamienica przy ul. Brackiej 7 - kamienica powinna przejść w całości na własność Skarbu Państwa (jej przedwojennym właścicielom wypłacono odszkodowanie), natomiast trafiła w ręce przedsiębiorcy.