Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niemiecki oficer ukradł obraz, a wnuk go oddaje

Redakcja
MKID
W piątek do Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu dotrze obraz „Na przypiecku” namalowany przez sądeczanina i zrabowany w czasie wojny.

Obraz „Na przypiecku”, który namalowany został przez Franciszka Mrażka prawdopodobnie w piątek znajdzie się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Obraz ten, namalowany przez sądeczanina, zniknął z Polski w czasie II wojny światowej.

- Odnalazł się w stylu, który mógłby posłużyć za kanwę fascynującej powieści lub sensacyjnego filmu - relacjonuje Sławomir Czop, wicedyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Jak podaje na swojej stronie internetowej polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w styczniu br. do Ambasady RP w Berlinie zgłosił się mieszkaniec Bawarii.

Zadeklarował chęć zwrotu obrazu, wywiezionego w czasie II wojny światowej przez jego dziadka, który jako niemiecki oficer, stacjonował w 1940 roku w Pałacu Prezydenckim w Spale. Stamtąd skradł i wywiózł obraz, który jego wnuk postanowił oddać Polsce.

Potomek niemieckiego oficera przekazał Polakom także skany fotografii wykonanych przez żołnierzy niemieckich rezydujących podczas wojny w Spale, a przedstawiające zagrabione tam dzieła sztuki.

Autorem zwróconego przez wnuka niemieckiego oficera obrazu zatytułowanego „Na przypiecku”, okazał się Franciszek Mrażek, artysta, który pochodził z Nowego Sącza.

Zobacz, jak wyglądał Nowy Sącz przed laty [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

- Ani jedno jego dzieło nie znajduje się w naszych zbiorach - zauważa Sławomir Czop. Muzeum Okręgowe ma tylko ramy jednego obrazu, który namalował Mrażek.

Być może właśnie te rodzinne związki artysty z Nowym Sączem skłoniły ministra kultury do przekazania odzyskanego obrazu sądeckiemu Muzeum.

Wczoraj obraz dotarł do Polski. Do Sącza przywiezie go przedstawiciel resortu w najbliższy piątek.

- Rozważamy możliwość krótkiej prezentacji obrazu Franciszka Mrażka dla mieszkańców - deklaruje Robert Ślusarek, dyrektor sądeckiego Muzeum Okręgowego. Najpewniej dzieło będzie czasowo eksponowane w Domu Gotyckim przy ulicy Lwowskiej 3.

Franciszek Mrażek urodził się 7 stycznia 1891 r. w Nowym Sączu, a zmarł w 1970 r. w Limanowej. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Limanowej przez pewien czas uczył się malarstwa w Krakowie, w pracowni Aleksandra Mroczkowskiego - ucznia Jana Matejki. Później studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, potem w Monachium.

Malował portrety, pejzaże, sceny rodzajowe z okolic Limanowej. Jego obrazy znajdują się w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej w Limanowej, a też w prywatnych zbiorach.

Kino i teatr rewiowy Scala w Krakowie (dawny teatr Bagatela)

Kina dawnego Krakowa [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska