Niepołomice realizują budżet obywatelski już po raz czwarty. Mimo upływu czasu, popularność tego przedsięwzięcia nie słabnie. Tym razem mieszkańcy zgłosili 111 propozycji. W tej „puli” są i projekty inwestycyjne, i tzw. miękkie (organizacja warsztatów, szkoleń, imprez itp.).
- Wniosków jest troszkę mniej niż w poprzednich latach (wtedy było to 124-135 propozycji - red.), ale nadal jest ich ponad 100, co można uznać za wynik dość dobry - ocenia Marta Makowska, która koordynuje niepołomicki budżet obywatelski z ramienia Urzędu Miasta.
Mniej więcej jedna trzecia wniosków (38 propozycji) do budżetu obywatelskiego Niepołomic na lata 2018-2019 wpłynęła drogą elektroniczną. Pozostałe złożono na dziennik podawczy magistratu. Teraz trwa weryfikacja projektów mieszkańców pod kątem formalnym i merytorycznym. Te analizy prowadzą pracownicy poszczególnych referatów urzędu (m.in. inwestycji i promocji).
Lista wniosków zakwalifikowanych do powszechnego głosowania zostanie podana na początku czerwca. Już dziś można jednak założyć, że weryfikację przejdą niemal wszystkie wnioski, bo w Niepołomicach pomoc dla mieszkańców przy pisaniu „obywatelskich” projektów jest tak duża, że do na tym etapie odpada ich zaledwie po kilka.
W ramach IV BO mieszkańcy chcą m.in.: budowy i modernizacji obiektów rekreacyjnych (boisk, placów zabaw, ścieżek spacerowych, a także wykonania lodowiska na os. Śródmieście), doposażenia szkół i domów kultury, zakupu sprzętu dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Mniej więcej połowa projektów to przedsięwzięcia prospołeczne. Dotyczą one organizacji m.in. zajęć dla dzieci i seniorów, warsztatów (np. rycerskich i dla młodych ułanów, czy „Z robotami za pan brat”) , a także rozmaitych imprez i pikników.
Najwięcej wniosków (18.) złożyło os. Śródmieście. Drugie pod tym względem jest osiedle Zakościele (10.), a trzecie są Wola Batorska i Podłęże (po 9 projektów).
Do wydania jest milion złotych, a łączna wartość wszystkich projektów to 1,668 mln zł. Podczas wakacji mieszkańcy będą mieli czas na promocję swoich przedsięwzięć, a głosowanie zaplanowano od 24 do 30 września.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Poważny program - odc. 23: Doskonały pomysł krakowskiego urzędnika
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
