160 rekonstruktorów na Pustyni Błędowskiej
„Przystanek żywej historii”, który odbywał się od 9 do 11 czerwca na Pustyni Błędowskiej dobiegł końca. Wydarzenie zorganizowane przez Biuro Przystanków Historii i Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie przy współpracy grup rekonstrukcyjnych przyciągnął uwagę wielu mieszkańców powiatu olkuskiego i okolic.

- Za chwilę zobaczą państwo część kampanii afrykańskiej, w której nie mogło zabraknąć Polaków z Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich na czele z gen. Stanisławem Kopańskim. Chciałbym, żeby oglądając tę rekonstrukcję, mieli państwo świadomość, że polscy żołnierze po roku 1939 cały czas z Polską w sercu walczyli o niepodległą Rzeczpospolitą, którą odebrali im niemieccy narodowi socjaliści i sowieccy komuniści. Jak mówił gen Stanisław Maczek, „polski żołnierz bije się o wolność wszystkich narodów, ale umiera tylko dla Polski”. Czy to w odległym Tobruku w kampanii afrykańskiej, czy w krajach Beneluksu. Oni bili się i zwyciężali dla Polski - mówił podczas otwarcia widowiska prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki

Przez cały weekend na miejscu można było zobaczyć prezentacje mundurów i wyposażenia wojsk walczących pod Tobrukiem. Dodatkowo w sobotę, 10 czerwca na uczestników czekało widowisko historyczne oraz inauguracja wystawy Instytutu Pamięci Narodowej pod tytułem „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”.

Skorzystać można było także ze stoisk edukacyjnych wystawionych przez IPN w Krakowie, wydawnictwa IPN, Lasy Państwowe, wojsko i firmę Cobi.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- „Silver Park” w Olkuszu. To miejsce przyciąga sportowców z całej Polski
- Jarmark staroci w Olkuszu przyciągnął wielu chętnych
- 138 dzieci przyjęło pierwszą komunię św. w kościele pw. św. Maksymiliana w Olkuszu
- "Pojezierze olkuskie" się powiększa. Jest tam pierwsze zapadlisko wypełnione wodą
- Na Pustyni Błędowskiej kręcono międzynarodowy serial. Znamy szczegóły
- Tereny po kopalni piasku robią wrażenie. Ciekawy pomysł na wycieczkę
