Willa Lubomirskich w Kochanowie
Ta książęca willa została wybudowana w 1896 roku jako dworek myśliwski. Jeszcze przed kilku laty niszczał z miesiąca na miesiąc. Jego konserwację, odnowienie, odrestaurowanie wymógł na gminie Zabierzów konserwator zabytków. Ta willa z oficyną i ogrodem z niezwykłym widokiem na park znający się na tyłach budynku - została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego.
Jeszcze niedawno mocno zbrązowiałe drewno elewacji willi było w opłakanym stanie. Butwiejące deski odpadały. Mieszkańcy mówili z żalem, że może popaść w ruinę. Jednak zabytek po Lubomirskich został uratowany.
Willa Lubomirskich w nowej odsłonie
Pięknie odnowione, uzupełnione i zabezpieczone są drewniane elementy willi. Urokliwe klatki schodowe zewnętrzne po obu bokach budynku przykuwają wzrok swoimi ażurowymi kształtami.
Dziś tu zrobiono siedzibę nowej filii Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów. Wnętrza mają wyjątkowy klimat. Na parterze obiektu centrum kultury zaczęło organizować wystawy. Pierwsza otwierającą nowe dzieje tego obiektu - jest wystawa "Ceramiczna dekada".
Nasza wystawa jest pierwszą w tych pięknych wnętrzach willi Lubomirskich. To wystawa na 10-lecie Stowarzyszenia Ceramika bez granic. Swoje prace wystawiło 19 artystów. Ceramika w tych klimatycznych wnętrzach prezentuje się wspaniale - mówi Jadwiga Gajda-Lusina z zarządu Stowarzyszenia Ceramika bez granic.
To nie wszystko w willi już zaczęły się zajęcia muzyczne, swoje miejsce do ćwiczeń mają tu muzycy Gminnej Orkiestry Dętej z Zabierzowa. Tu pracownicy centrum organizują także zajęcia z malarstwa dla dorosłych. Swoje miejsce odnajdą także seniorzy z gminnych klubów.
Urokliwe wnętrza willi w sam raz na ślub
Na piętrze budynku w tych wyjątkowych, starych wnętrzach po remoncie i odnowie okazale prezentuje się sala ślubów, która została wyposażona tak, by pasowała do tej XIX-wiecznej willi książąt Lubomirskich. Obok jest mała kuchnia i zaplecze organizacyjne.
A ponadto na piętrze budynku oprócz miejsca na zajęcia jest także izba regionalna.
Izba została urządzona dzięki temu, że eksponaty przeniesiono tu z izby organizowanej przed laty w Szkole Podstawowej w Zabierzowie - powiedziała nam Aleksandra Małek, dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów.
Jak wspominają pracownicy centrum kultury - mieszkańcy wciąż przynoszą kolejne ciekawe przedmioty, pamiątki dawnych czasów.
Książęcy dworek zawsze służył ludziom
Willa w Kochanowie już za czasów Lubomirskich służyła społeczeństwu. Książę Eugeniusz Lubomirski, mimo że sam korzystał z tego obiektu - jako dworku myśliwskiego - to latem udostępniał willę krakowskiemu towarzystwu organizującemu odpoczynek dla dzieci. Dzięki temu podczas wakacji dworek książęcy był domem kolonijnym.
Był tu też sierociniec, potem przez pół wieku szkoła podstawowa, następnie świetlica wiejska. Aż obiekt tak zniszczał, że nie można było prowadzić zajęć i na pewien czas przeniesiono je do oficyny. W końcu konserwator wymusił remont. jego efekty przeszły wszelkie oczekiwania. Budzi zachwyt.
Zachwycający pałac w Piekarach i zaniedbany park. Powiat kra...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Podziemny Wawel jeszcze w tym roku!
