Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykły koncert krakowskich muzyków. W programie młode polskie kompozytorki

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
To ostatnie w tym roku muzyczne spotkanie w ramach "Interakcji"
To ostatnie w tym roku muzyczne spotkanie w ramach "Interakcji" fot. Piotr Markowski
Monika Szpyrka, Kaija Saariaho, Dobromiła Jaskot i Nina Fukuoka zamkną tegoroczną odsłonę projektu "Interakcje" Stowarzyszenia Spółdzielnia Muzyczna. Młode polskie kompozytorki krakowscy melomani usłyszą 7 grudnia o godz. 19.30 w Teatrze KTO.

"Interakcje" to nazwa cyklu koncertowego realizowanego regularnie w Krakowie przez zespół muzyki współczesnej Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble.

7 grudnia muzycy Spółdzielni Muzycznej, jednego z czołowych polskich zespołów wykonujących muzykę współczesną, zaproszą na ostatnią tegoroczną odsłonę swojego cyklu "Interakcje". Koncerty zostały rozłożone na cały rok w różnych punktach Krakowa, zimowa odsłona zaplanowana została na scenie Teatru KTO.

- Tym razem wystawimy na próbę elastyczność odbiorcy – rozpoczniemy w mroku, skrycie i nieśmiało, by w kolejnym utworze zachęcić do śledzenia muzyki tak wspaniale narracyjnej i poukładanej, że z pewnością zadość uczynimy tej części publiczności, której bliski jest pewien rodzaj dźwiękowego porządku i formalnego kunsztu. Za chwilę znów poprosimy o skupienie, przestawienie na medytacyjne tory, by na zakończenie zaprezentować dzieło multimedialne, pełne kontekstów i pozamuzycznych warstw - zapowiada Emilia Stefańska.

Podczas ostatniego koncertu zabrzmią kompozycje Moniki Szpyrki "Wallflower" na flet, klarnet, saksofon, perkusję, skrzypce, wiolonczelę i elektronikę, "Cloud trio" Kaiji Saariaho na skrzypce, altówkę i wiolonczelę, "Hagalaz" Dobromiły Jaskot na klarnet, wiolonczelę i fortepian oraz "Polka is a Czech dance" Niny Fukuoki na flet(y), klarnet(y), wiolonczelę, perkusję i fortepian.

- Tytułowy "Wallflower" to według definicji przyjemnie pachnąca roślina ogrodowa o drobnych kwiatach, ale także nieśmiała osoba, zwłaszcza dziewczyna lub kobieta, która boi się wyróżniać w społeczeństwie i nie przyciąga zanadto zainteresowania czy uwagi. W muzyce, której Szpyrka nadała ten właśnie tytuł, nic nie jest na pokaz. Dźwięki ukryte w mroku, wydawałoby się, że na wskroś elektroniczne, zwodzą nas, emanują spokojem i pozwalają zatopić się w w tajemniczym, intymnym nastroju - wyjaśnia Emilia Stefańska.

W stworzonym w krajobrazie Alp "Cloud trio" Kaiji Saariahona pierwszy plan wysuwają się poszukiwania formalno-brzemiowe.

Tytuł kompozycji Dobromiły Jaskot nawiązuje zaś do runy hagalaz, dawnego pisma ludów germańskich, a oznaczającego uderzenie gradu, przynoszące ukojenie i oczyszczenie.

- O ile w dotychczasowych kompozycjach kierunek odbioru zmierzał raczej do wewnątrz – ku barwie, głębi i skupieniu, tak ostatni utwór jest zdecydowanie ich ekspresyjnym przeciwieństwem - mówi o "Polka is a Czech dance" Niny Fukuoki Emilia Stefańska.

Bilety dostępne przed koncertem lub na stronie internetowej https://kicket.com/krakow/teatry/spoldzielnia-muzyczna-contemporary-ensemble,1185/spoldzielnia-muzyczna-interakcje-4,19438?eventId=248797.

Dziennik Polski jest patronem medialnym wydarzenia.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska