Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa tablica z nazwiskami ofiar zbrodni katyńskiej związanych z ziemią oświęcimską

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
W przedsionku kościoła parafialnego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Oświęcimiu uroczyście odsłonięto tablicę z kolejnymi nazwiskami mieszkańców ziemi oświęcimskiej zamordowanych przez NKWD w Ostaszkowie i Bykowni w 1940 roku

W Oświęcimiu odbyły się obchody 77 rocznicy zbrodni katyńskiej. W związku z tym w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odsłonięta została nowa tablica z kolejnymi nazwiskami ofiar zbrodni na polskich jeńcach wojennych dokonanych na terenie ZSRR w 1940 roku, których symbolem stał się Katyń. Na tablicy upamiętnieni zostali: Józef Litwora (zginął w Bykowni), Adam Poniatowski (Ostaszków), Adam Karasiński (Ostaszków) i Władysław Bartel (Ostaszków).

Obchody, których organizatorem było Koło Terenowe w Oświęcimiu Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej w Krakowie wraz z parafią Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu oraz miastem Oświęcim rozpoczęły się od spotkania młodzieży oświęcimskich szkół w Zespole Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego z przedstawicielami Rodzin Katyńskich. Spotkanie poświęcone temu tragicznemu rozdziałowi polskiej historii rozpoczął Karol Ptaszkowski, przewodniczący Koła Terenowego w Oświęcimiu SROKPP w Krakowie. Potem głos zabrał jego syn, Jarosław, którego dziadek, przedwojenny policjant zginął w Twerze (wówczas Kalininie). Podzielił się on z młodymi słuchaczami wrażeniami i spostrzeżeniami z pobytu w Ostaszkowie i innych miejscach kaźni Polaków na wschodzie. Swoją prelekcję wzbogacił o prezentowane zdjęcia.

Zbigniew Siekański, prezes Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej w Krakowie przybliżył zebranym uczniom temat zbrodni katyńskiej, dokonanej na polskich jeńcach wojennych wiosną 1940 roku przez NKWD na rozkaz Stalina. Ostatnią prelekcję wygłosiła Danuta Siekańska, żona prezesa Siekańskiego, będąca „Sybiraczką’’. Opowiedziała ona młodzieży o losach przesiedlonych przez Sowietów, setkach tysięcy Polaków. Jako czteroletnia dziewczynka przeżyła wraz z rodziną „wywózkę’’, brutalne przesiedlenie do północnego Kazachstanu oraz cierpienie, jakie przyszło znosić wszystkim Polakom, na tej niegościnnej ziemi.

Główna część obchodów rocznicowych odbyła się w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP, której proboszcz ks. Edward Mazgaj poświęcił wspomnianą tablicę z kolejnymi nazwiskami mieszkańców ziemi oświęcimskiej zamordowanych przez sowietów na wschodzie. Znalazła się ona obok wmurowanej siedemnaście lat temu tablicy upamiętniającej pomordowanych, wraz ze złożoną ziemią z Charkowa, Katynia i Miednoje. Wśród uczestników uroczystości był m.in. Marian Bartel, brat zamordowanego w Ostaszkowie Władysława.

Dopełnieniem uroczystości katyńskich w Oświęcimiu z udziałem władz powiatu i miasta Oświęcim była uroczysta msza święta z udziałem pocztów sztandarowych, odprawiona w intencji Polaków zamordowanych przez sowietów na wschodzie w 1940 roku. Poczty sztandarowe wprowadził do świątyni Włodzimierz Wowa Brodecki, prezes 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK - Środowiska Wołyńskiego Kraków. Po zakończonej mszy odbył się tradycyjny koncert pieśni patriotycznej w wykonaniu Chóru Byłych Wychowanków Auxilium przy Parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska