Pod tablicą upamiętniającą ofiary zbrodni na Kresach Wschodnich uczestnicy uroczystości złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze. Klub „Samborzan” Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich w Oświęcimiu zorganizował obchody 81. rocznicy Rzezi Wołyńskiej, podczas których uczczono pamięć Polaków i przedstawicieli innych narodowości pomordowanych na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej przez nacjonalistów ukraińskich spod znaku OUN i UPA.
Uroczystości rozpoczęto mszą św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu, w czasie której modlono się za tych, których prochy na zawsze spoczęły na Kresach Wschodnich, Syberii i Kazachstanie.
- Nie o zemstę nam chodzi, tylko o pamięć o tej zbrodni, o stanięcie w prawdzie. Bez niej trudno mówić o pojednaniu - można było usłyszeć w wygłoszonej homilii.
W Oświęcimiu nie przypadkiem w sposób szczególny czczona jest pamięć ofiar ludobójstwa na Wołyniu. W Oświęcimiu mieszkają kresowianie, czy ich dzieci oraz wnuki. Poza tym Oświęcim ma umowę patronacką z Samborem, gdzie mieszka ponad trzy tysiące Polaków, a z kolei w Oświęcimiu mieszkają ci, których wywieziono z tamtych terenów.
Członkowie Klubu Samborzan spotkali się w swoim gronie, by kultywować tradycje Kresów Wschodnich.
Przypomnijmy, że za początek Rzezi Wołyńskiej przyjmuje się 11 lipca 1943 roku, czyli tzw. krwawą niedzielę. To jedna z najtragiczniejszych i najbardziej bolesnych dat w historii stosunków polsko-ukraińskich. Tylko w tym jednym dniu z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło tysiące Polaków mieszkających na Wołyniu. W wyniku skoordynowanych działań ukraińskich nacjonalistów spod znaku OUN i UPA, w latach 1943-45, w bestialski sposób zamordowano nawet 100 tysięcy Polaków mieszkających na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- III edycja biegania w gminie Oświęcim. WIDEO, ZDJĘCIA
- Mocna impreza na powitanie lata w Oświęcimiu. Były tłumy fanów muzyki
- Policjanci z Oświęcimia pilotowali pojazd rodziców jadących z chorym dzieckiem
- Pożar Synthosu, zawalona kamienica i zerwany dach. Trzy niebezpieczne zdarzenia
- Soła Oświęcim zapisała bogatą kartę w dziejach miasta. Ta historia liczy już 105 lat!
- Hokeiści Unii Oświęcim uganiali się za piłką. Zmierzyli się z Iskrą Brzezinka
