- Wieża Ratuszowa, będąca od 1969 r. oddziałem Muzeum Krakowa, była do tej pory miejscem, w którym przede wszystkim prezentowano rozmaite wystawy czasowe. W ostatnich dekadach wielokrotnie pełniła funkcję muzealnej letniej galerii, w której eksponowano prace współczesnych artystów krakowskich. We wrześniu 2020 r. uruchomiono znajdujący się w wieży dzwon gwałtowny, który otrzymał imię Bolesław. Jego dźwięk będzie towarzyszył krakowianom przy okazji ważnych wydarzeń i rocznic - informują muzealnicy.
Nowe oblicze starej wieży
W Wieży Ratuszowej pojawiły się także nowe aranżacje nawiązujące do dziejów dawnego krakowskiego ratusza. Efekty tych prac można oglądać już od 13 marca - krakowianie będą mogli zobaczyć je, gdy tylko zostaną otwarte muzea.
W nowych aranżacjach historia ratusza zostanie pokazana w trzech perspektywach: przestrzennej, samorządowej i społecznej.
Przemierzając kolejne piętra wieży, zwiedzający będzie mógł zobaczyć m.in. rekonstrukcje cyfrowe ratusza przedstawiające jego stan po kolejnych przebudowach i rozbudowach.
- Zapozna się także z funkcjonowaniem gminy miejskiej oraz związanych z nią instytucji oraz urzędów (Rada Miejska, ława, kancelaria, archiwum, urzędy hutmana ratusznego i kata).
- Dowie się także, kim byli mieszczanie tworzący gminę miejską oraz jakie warunki trzeba było spełnić, żeby zostać przyjętym do prawa miejskiego.
- Aranżacja będzie także eksponowała miejsca i elementy zachowane in situ, m.in. znaki kamieniarskie, dekorację rzeźbiarską pomieszczenia na I piętrze wieży, mechanizm zegara oraz dzwon Bolesław.
Na poszczególnych piętrach wieży zastosowano różne rozwiązania aranżacyjne w postaci m.in. multimediów, wielkoformatowych wydruków w technice 3D, makiet, rekonstrukcji strojów historycznych. Część z zastosowanych elementów aranżacji prezentowana była wcześniej na wystawie Cyberteka. Kraków - czas i przestrzeń, pokazywanej w Pałacu Krzysztofory do listopada 2020 r.
Na potrzeby aranżacji w wieży powstały także zupełnie nowe rozwiązania. Niewątpliwą atrakcją będzie umieszczony na II piętrze wydruk 3D prezentujący drzwi z Izby Pańskiej ratusza, które pokazane zostały w naturalnej wielkości. Eksponowane będą także oryginalne zabytki oraz ich kopie (m.in. insygnia władzy).
Popatrzeć na Kraków z góry
Panoramę Krakowa z takiej perspektywy można zobaczyć tylko z kilku punktów w Krakowie - Wieża Ratuszowa jest jednym z nich. Najpierw trzeba pokonać 110 kamiennych schodków, by znaleźć się na piątej kondygnacji wieży ratuszowej, z której rozciąga się przepiękna panorama na Kraków. Przy ładnej pogodzie można stąd zobaczyć nie tylko zabudowania odległych dzielnic, ale także góry.
W 2019 r. ten oddział Muzeum Krakowa odwiedziło ponad 90 tys. turystów. Podczas kilku miesięcy otwarcia w 2020 r. mimo obowiązujących ograniczeń i restrykcji sanitarnych oddział nadal cieszył się niesłabnącym zainteresowaniem turystów.
- Te ZNAKI ZODIAKU będą obrzydliwie BOGATE
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym
- Celebryci pokochali śluby w górach! Zobaczcie kto i gdzie się żenił
- Budowa nowego odcinka S7 na północ od Krakowa. Koniec prac coraz bliżej
- Pseudografficiarze niszczą Kraków. Czy to również efekt pandemii? [ZDJĘCIA]
FLESZ - Lockdown w całej Polsce
