MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wieży Zegarowej na Wawelu przywracają jej utracone złocenia. Zaskoczy nas odzyskanym blaskiem

Małgorzata Mrowiec
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zza siatek i rusztowań przebijają już złocenia, które konserwatorzy przywracają Wieży Zegarowej - jednej z trzech wież katedry wawelskiej, najwyższej budowli wzgórza wawelskiego. Trwa odtwarzanie pierwotnej aranżacji kolorystycznej hełmu tej wieży, które jest efektem dokonanych odkryć. Oprócz bowiem złoceń, o których było wcześniej wiadomo, w obrębie hełmu Wieży Zegarowej zostały podczas obecnego remontu zlokalizowane również relikty złoceń, o których nie wiedziano - wokół otworów na dwóch kondygnacjach hełmu.

Przypomnijmy: podczas trwających prac dotyczących Wieży Zegarowej katedry na Wawelu znaleziono wyraźne ślady złoceń wokół otworów (okien) w jej hełmie. Władze konserwatorskie po analizie zebranego materiału nakazały wówczas przywrócić pierwotną, późnobarokową aranżację zwieńczenia tej najwyższej wieży Wawelu: architekturę hełmu znów podkreślą pozłocone pasy blachy.

Złocenia otoczą docelowo otwory w hełmie wieży na obu jego kondygnacjach. Wieża po zakończonych pracach błyśnie złotem, co będzie zauważalną zmianą w wyglądzie wzgórza wawelskiego, jaki dotąd znaliśmy.

- Konserwatorom przyświeca w tym przypadku podstawowa zasada działań przy zabytkach - zasada oddania "prawdy o zabytku". Widok katedry zmieni się zatem dość istotnie: w miarę jednolicie spatynowane ("zielone") poszycie zwieńczenia hełmu wzbogaci się o złocone akcenty - komentował te działania w mediach społecznościowych Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Prace konserwatorskie przy Wieży Zegarowej to projekt kluczowy Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, z którego środki rozdziela właśnie SKOZK.

Remont hełmu Wieży Zegarowej rozpoczął się jesienią 2022 roku. Całe przedsięwzięcie obejmuje konserwację i naprawę hełmu z blachy miedzianej wraz z ogromnymi figurami z miedzi, a także konserwację drewnianej konstrukcji wieży i wymianę uszkodzonych elementów. Ostatni poważny remont wieży odbył się na przełomie XIX i XX wieku.

W ramach prac zajęto się m.in. gałką na szczycie wieży, z której w zeszłym miesiącu wyjęto miedzianą tubę, czyli tzw. kapsułę czasu. W tubie, która nie była otwierana od blisko 300 lat, znaleziono m.in. pergaminowy dokument z 1716 r. i pięć paczuszek z relikwiami 44 świętych.

Samą gałkę zdjętą z wieży konserwatorzy już na nowo pozłocili. Z tym, jak teraz wygląda, a także z postępami prac na wieży zapoznawali się w piątek (9.08) członkowie komisji konserwatorskiej SKOZK.

Promienie słoneczne mogą powodować nowotwór skóry. Jak się chronić?

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska