FLESZ - RPP podniosła stopy procentowe

Studencki Festiwal Piosenki odbywa się pod Wawelem od 1962 roku. W tym czasie zadebiutowało na nim wiele przyszłych gwiazd rodzimej estrady: Ewa Demarczyk, Maryla Rodowicz, Grzegorz Turnau, Renata Przemyk czy grupa Raz Dwa Trzy. W czasach swej największej świetności, na imprezie dominowała poezja śpiewana i piosenka kabaretowa. Z biegiem lat tego rodzaju twórczość przestała być jednak reprezentatywna dla tego, czego słuchają i lubią współcześni studenci. Dlatego obecny organizator festiwalu próbuje zmienić jego muzyczny profil, nie zrywając jednak łączności z tradycją.
- Tegoroczna edycja festiwalu będzie mocno osadzona w kobiecym świecie. Uświadomiliśmy sobie bowiem, że do tej pory dominowali na nim śpiewający mężczyźni. To oni bardzo często przejmowali scenę festiwalu, a kobiety były jakby tylko dodatkiem. Chcemy dzisiaj odwrócić ten trend i pokazać kobiety, który w mniejszym lub większym stopniu są związane z naszą imprezą. Bo w nich tkwi ogromna siła – zapowiada Mateusz Marchewka – prezes zarządu Fundacji Studencki Festiwal Piosenki.
Impreza rozpocznie się w tym roku 13 października o godz. 20 koncertem Rosalie w klubie Kwadrat. Ta młoda wokalistka urodziła i wychowała się w Berlinie, gdzie zafascynowała się „czarną” muzyką – nowoczesnym R&B. Po przyjeździe do Polski nawiązała kontakty w tutejszym środowisku hip-hopowym i z jego wsparciem wydała album „Flashback”. Jego sukces sprawił, że podpisała kontrakt z polskim oddziałem koncernu Universal. Opublikował on drugą płytę piosenkarki – „IDeal”.
14 października o godz. 20 posłuchamy w Muzeum Manggha innej wokalistki. Maja Kleszcz jest córką cenionego dziennikarza zajmującego się muzyką etno – Włodzimierza Kleszcza. Nic więc dziwnego, że od początku wyspecjalizowała się w śpiewaniu tego rodzaju muzyki, występując najpierw z Kapelą ze Wsi Warszawa, a potem z projektem IncarNations. W 2015 roku rozpoczęła solową karierę. Podczas krakowskiego koncertu Maja Kleszcz zaśpiewa utwory Agnieszki Osieckiej.
15 października w Nowohuckim Centrum Kultury o godz. 20 hołd Andrzejowi Zausze odda Kuba Badach. Były frontman zespołu Poluzjanci ponad dekadę temu nagrał płytę z wybranymi piosenkami nieżyjącego wokalisty. Projekt spotkał się z wielkim uznaniem publiczności – i jego twórca prezentuje go na żywo do dzisiaj.
16 października o godz. 19 publiczność Studenckiego Festiwalu Piosenki zbierze się w Teatrze KTO, gdzie w ramach koncertu „Jaśnieć” obejrzy występ krakowskiej artystki Natalii Orkisz i zaproszonych przez nią gości. Będą to: Panilas, Werusza Kowalska, Jaga Szeptalin, Dominika Feiglewicz i Patrycja Jarosińska.
Tego samego dnia o godz. 11 rozpoczną się przesłuchania konkursowe w ramach tegorocznej edycji Studenckiego Festiwalu Piosenki. Na scenie Teatru KTO zaprezentuje się 24 młodych wykonawców. Wstęp wolny.
- Ze względu na pandemię, większość ubiegłorocznych festiwali i przeglądów, w ramach których można było się zakwalifikować na nasz festiwal, została odwołana. Dlatego wielu młodych wykonawców zgłaszała się bezpośrednio do nas online. W efekcie jest ich nieco mniej, ale prezentują bardziej różnorodną muzykę, bliższą gustom dzisiejszych studentów. W efekcie otworzyliśmy na bardziej współczesne dźwięki – podkreśla Mateusz Marchewka.
Zwycięzcy konkursu wystąpią w „Koncercie laureatów”, który odbędzie się 17 października o godz. 19 w ICE Kraków. W drugiej części tego wieczoru posłuchamy piosenek Katarzyny Nosowskiej w wykonaniu jej kolegów i koleżanek po fachu: Renaty Przemyk, Katarzyny Groniec, Doroty Miśkiewicz, Joanny Lewandowskiej, Natalii Skorupki oraz Pauliny Lendy-Kozub. Reżyserem i pomysłodawcą koncertu „Cudzoziemki w raju kobiet” jest laureat Studenckiego Festiwalu Piosenki – Jarosław Wasik.
Konkursowe przesłuchania oraz koncert galowy i laureatów będzie można obejrzeć bezpłatnie w internecie na Facebooku Studenckiego Festiwalu Piosenki.
- Popularne leki wycofane z aptek w Polsce. Jest nowa lista od GIF WRZESIEŃ 2022
- Najlepszy Dom Świata stoi pod Krakowem! Zobacz, jak wygląda!
- Linia tramwajowa do Górki Narodowej jak w San Francisco. Ale bez pętli?
- Kiedyś Wawel zasłaniał tajemniczy budynek. Teraz jego istnienie byłoby oburzające
- Samochody pojechały już S7. Odcinek od węzła Widoma do węzła Szczepanowice otwarty!
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym