https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowohucki kombinat zmniejsza produkcję koksu. 230 stanowisk pracy zredukują do 40. Co z pozostałymi?

Materiały prasowe
ArcelorMittal Poland informuje, że po dogłębnym przeanalizowaniu wszystkich opcji firma zdecydowała o dostosowaniu poziomu produkcji koksu do trudnych uwarunkowań ekonomicznych. Koncern rozpocznie gorący postój baterii koksowniczej w Krakowie. - Decyzja podyktowana jest przede wszystkim niskim popytem, ale i relacją ceny węgla koksującego do ceny koksu - zaznacza firma. Aktualnie w krakowskiej koksowni pracuje 230 osób. Po zmianach ma tam zostać tylko 40 osób. - W związku z gorącym postojem baterii koksowniczej nikt z nie straci pracy - zapewnia Marzena Rogozik, z ArcelorMittal Poland.

Do końca roku bez zmian

Marzena Rogozik dodaje, że do końca roku wszyscy pracownicy koksowni zostaną na swoich stanowiskach pracy, aby przygotować instalację do bezpiecznego zatrzymania, docelowo – baterią w stanie gorącego postoju zajmie się 40 osób.

- Będziemy współpracować z naszymi partnerami społecznymi, aby dla pozostałych pracowników znaleźć najlepsze możliwe rozwiązania. Wśród nich jest oczywiście możliwość ofert pracy w innych naszych zakładach - mówi Rogozik.

Kierownictwo ArcelorMittal Poland podjęło decyzję o postawieniu baterii koksowniczej w Krakowie w stan gorącego postoju. Ta decyzja ma wynikać z dwóch czynników: po pierwsze - z niskiego popytu na koks - HIPH szacuje, że zużycie jawne koksu w Polsce spadło o 36 proc. rok do roku, po drugie – z trendów związanych z relacją ceny węgla koksującego do koksu.

Zapotrzebowanie na koks znacząco spadło

- Obecne uwarunkowania na rynku koksu nie pozwalają nam w pełni wykorzystywać mocy produkcyjnych. Zapotrzebowanie na koks znacząco spadło, ale mamy także do czynienia z sytuacją bez precedensu w koksownictwie – cena węgla koksującego oscyluje w granicach ceny koksu, co sprawia, że produkcja staje się nieopłacalna – wyjaśnia Wojciech Koszuta, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland. – Do końca bieżącego roku wszyscy pracownicy koksowni zostaną na swoich stanowiskach pracy, aby przygotować instalację do bezpiecznego zatrzymania. W tym czasie wraz z naszymi partnerami społecznymi wypracujemy dla osób dotkniętych tym postojem jak najlepsze rozwiązania - dodaje.

Czy Sejm będzie maszynką do głosowania?

od 16 lat
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gosc
Huty na energię a energia dla huty bez podtakow , energia z oze
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska