Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowości w beskidzkich schroniskach

Iwona Kamieńska
W nowym wyższym skrzydle Chaty Górskiej Cyrla przygotowano pokoje z łazienkami
W nowym wyższym skrzydle Chaty Górskiej Cyrla przygotowano pokoje z łazienkami Iwona Kamieńska
Pięć kolektorów łapie promienie słoneczne na dachach rozbudowanej przed sezonem Chaty Górskiej Cyrla. Podobne pojawią się niebawem w schroniskach na Hali Łabowskiej, Przehybie i w bacówce Nad Wierchomlą. W tej ostatniej słońce ma na dodatek wyprodukować prąd. W ten sposób w góry wkracza technologia XXI wieku.

W azylach dla wędrowców na górskich szczytach i przełęczach coraz częściej pojawiają się wygody, jakich turysta mógł zaznać dotąd tylko na dole. Pokoje z łazienkami i ciepłą wodą na okrągły zegar przygotowali na najbliższe lato gospodarze Cyrli - Jacek i Irena Świcarzowie.

Zobacz także: Zakopane: pod Gubałówką nie powstanie hala?

Do kameralnego, starego schroniska dobudowali nowe skrzydło. Trwają ostatnie przygotowania do oddania turystom pokojów (trzy dwuosobowe, jedna "trójka" i jedna "czwórka") oraz przestronnej jadalni z kominkiem. Tego brakowało w turystycznym azylu - słynącym z wyśmienitej kuchni i wpisanym na listę przystanków unikatowych szlaków: "baraniego" oraz "Małopolska wieś ziołami pachnąca".

Pełne zaskoczenie zafundowali swoim gościom również gospodarze bacówki Nad Wierchomlą. W tym przytulnym miejscu można już zakosztować dobrodziejstwa wypoczynku w saunie fińskiej. Wieczory wciąż spędza się tutaj przy świeczkach, bo elektryczności nie ma, ale i to się zmieni. Trwa remont sanitariatów i budowa suszarni z pralnią dla turystów.

Zobacz także: Zakopane: jest kasa na remont kultowego zajazdu

- Wybudujemy jeszcze biologiczną oczyszczalnię ścieków i taras widokowy przy bacówce. Prąd zamierzamy produkować z energii słonecznej - zapowiada Jerzy Kalarus, prezes spółki PTTK Karpaty.

Schronisko na Hali Łabowskiej czeka wymiana dachu.

- Też będziemy mieć taras z widokiem na Beskid Niski - mówi Adam Sylka, który od października ubiegłego roku gospodarzy na Hali Łabowskiej.

Przehyba na przełomie lata i jesieni zaprosi do Ośrodka Kultury i Turystyki Górskiej.

- Będzie to coś w rodzaju muzeum historii turystyki w naszym regionie - wyjaśnia Kalarus. Budynek ma zostać dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych.

Obiekty PTTK (Nad Wier-chomlą, Hala Łabowska i Przehyba) przechodzą metamorfozę między innymi dzięki programowi "Zielone schroniska", dotowanemu z unijnych funduszy. Z tego źródła finansowane są inwestycje proekologiczne (kolektory słoneczne, urządzenia do zagospodarowania odpadów, oczyszczalnie ścieków) oraz poprawiające wygodę i bezpieczeństwo gości.

Tam, gdzie tylko jest zasięg, pojawią się punkty dostępu do internetu.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Kradł benzynę na angielskich numerach
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska