W grudniu 2022 roku, podczas przeglądania portalu społecznościowego, mieszkanka powiatu nowotarskiego natrafiła na reklamę platformy inwestycyjnej dla kryptowalut oferującej szybki zysk. Zainteresowana kliknęła w znajdujący się tam link i wypełniła ankietę, wpisując swój numer telefonu.
Po chwili zadzwoniła do niej kobieta, która pomogła jej założyć konto inwestycyjne. W pierwszej kolejności inwestorka miała zainstalować aplikację umożliwiającą zdalny dostęp do pulpitu i wpłacić tzw. kaucję w kwocie 250 euro. Zagraniczny akcent dzwoniącej kobiety i instalacja tej aplikacji wydała się mieszkance powiatu nowotarskiego bardzo podejrzana i ostatecznie zrezygnowała z dalszych czynności blokując również numer telefonu, z którego do niej dzwoniono.
Jednak po kilku tygodniach do kobiety z innego numeru zadzwonił mężczyzna i tym razem skutecznie przekonał ją do zainwestowania w kryptowaluty. Kobieta wpłaciła 250 euro przy użyciu karty podając imię, nazwisko i wszystkie dane karty. Początkowo zarabiała na inwestycji każdego dnia, dlatego szybko dała się namówić na kolejne wpłaty oraz na wzięcie kredytu i wpłatę 45 tys. zł. Operacje wykonywała na komputerze z zainstalowanym programem dającym „doradcy” zdalny dostęp do jej pulpitu.
- Jednak finalnie nowotarżanka, niepewna inwestycji, z powrotem przelała na swój rachunek bankowy środki z kredytu. I tak się jej udało. Zamiast 45 tys., straciła tylko 750 zł. O całym zdarzeniu pokrzywdzona powiadomiła policję. Aktualnie Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu prowadzi w tej sprawie czynności - informują policjanci.
Internetowe firmy obiecują szybki zysk na kryptowalutach. To często są oszuści, którzy za pomocą zarejestrowanych za granicą fałszywych stron internetowych i zmyślnej socjotechniki, podszywają się pod brokerów finansowych. Usługi takich firm są reklamowane m.in. w mediach społecznościowych, serwisach internetowych oraz aplikacjach mobilnych. W reklamach nierzadko wykorzystają zdjęć osób celebrytów, którzy rzekomo zarabiają na tych inwestycjach. To wszystko by zmylić czujność i skusić na zrobienie inwestycji.
- Na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego można sprawdzić, czy podmiot w imieniu, którego dzwoni rozmówca, posiada uprawnienia do świadczenia usług finansowych na terytorium Polski - tłumaczą mundurowi. - Tu można również zweryfikować, czy podmiot nie figuruje na liście ostrzeżeń publicznych KNF.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
