ZOBACZ NASZ SPECJALNY DODATEK - GDZIE SIĘ LECZYĆ 2023!
Europejski kodeks walki z rakiem to gotowa instrukcja podpowiadającą, jak poprawić stan zdrowia. Proste, codzienne działania obniżają ryzyko zachorowania na raka.
Zalecenie 1:
Nie pal
Dym tytoniowy jest jednym z najsilniejszych czynników rakotwórczych. W jednym papierosie znajduje się około 7000 substancji chemicznych, z czego aż ponad 70 jest silnie rakotwórczych. Palenie tytoniu jest główną przyczyną zgonów nowotworowych.
Uzależnienie od nikotyny jest chorobą. Profesjonalną pomoc w zwalczeniu uzależnienia oferuje Ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym działająca przy Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie, tel. 801 108 108 lub 22 211 80 15, od poniedziałku do piątku w godzinach od 11 do 19 oraz w soboty w godzinach od 9 do 15.
Zalecenie 2:
Stwórz środowisko wolne od dymu tytoniowego
Ogranicz bierne palenie, czyli wdychanie dymu tytoniowego z otoczenia – z papierosa palonego przez inną osobę i wydychanego przez nią dymu.
Zalecenie 3:
Utrzymuj prawidłową wagę ciała
Otyłość to drugi po paleniu tytoniu najważniejszy czynnik zwiększający ryzyko wystąpienia nowotworu. Przyczynia się również do innych chorób, m.in. układu krążenia. Zmień nawyki żywieniowe z bezpłatnym serwisem Diety NFZ.
Zalecenie 4:
Bądź aktywny fizycznie
Aktywność fizyczna chroni nas przed nowotworami – np. rakiem jelita grubego, rakiem piersi i wieloma innymi. Poświęcić każdego dnia 60 minut na ruch o średniej intensywności lub 30 minut na ruch o wysokiej intensywności.
Weź udział w darmowym programie NFZ 8 tygodni do zdrowia i zadbaj o swoją kondycję. Treningi dostępne są również w aplikacji mojeIKP.
Zalecenie 5:
Przestrzegaj zasad zdrowego odżywiania
Jedz żywność nieprzetworzoną i ogranicz spożycie mięsa – zwłaszcza czerwonego. Niepokój budzi rosnące spożycie cukru w Polsce, co przekłada się także na zwiększone ryzyko nadwagi i otyłości – zwróć uwagę na ilość spożywanego cukru. Przeczytaj, jak zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze w serwisie Diety NFZ.
Zalecenie 6:
Ogranicz spożycie alkoholu
Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, a jego równoczesne spożycie z paleniem papierosów ogromnie zwiększa ryzyko m.in. nowotworów głowy i szyi (np. rak języka, rak gardła).
Zalecenie 7:
Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne
Słoneczne promieniowanie UV jest czynnikiem rakotwórczym. Chroń się przed nim np. przez unikanie ekspozycji na słońce w godzinach od 10 do 16 oraz stosowanie ochronnych kosmetyków i odzieży. Całkowicie zrezygnuj z solariów.
Zalecenie 8:
Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w pracy
Choroba nowotworowa może rozwinąć się w okresie od kilku do nawet kilkudziesięciu lat od momentu pierwszego kontaktu z czynnikiem rakotwórczym. Przestrzegaj przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Zalecenie 9:
Chroń się przed promieniowaniem radonowym w domu
Radon to gaz szlachetny, bez zapachu i bez koloru, który ma działanie rakotwórcze na płuca. Dowiedz się, czy jesteś narażony na naturalne promieniowanie spowodowane jego działaniem. Podejmij działania zmniejszające jego poziom.
Zalecenie 10 (dotyczy kobiet):
Jeśli możesz – karm piersią i ogranicz stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ)
Karmienie piersią obniża ryzyko zachorowania kobiet m.in. na raka piersi i raka jajnika. Z kolei przedłużone stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), która łagodzi objawy menopauzy, może zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi.
Zalecenie 11:
Zaszczep dzieci przeciwko HBV i HPV
Aby uniknąć zachorowania na raka wątroby i raka szyjki macicy, zaszczep swoje dzieci przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu B (HBV) oraz przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).
Kalendarz szczepień ochronnych na 2023 r.
Zalecenie 12:
Korzystaj z badań przesiewowych
Wykonuj badania przesiewowe w kierunku wczesnego wykrywania raka: mammografię, cytologię, kolonoskopię.
Badania te są w pełni bezpieczne i refundowane w ramach programów przesiewowych. Dzięki nim można wykryć chorobę na bardzo wczesnym etapie zaawansowania – co znacząco ułatwia jej leczenie – a nawet wykryć zmiany przednowotworowe.
Programy profilaktyczne finansowane przez NFZ
