Nowy Sącz. 78 lat temu wysadzono sądecki zamek. Eksplozja zniszczyła również dzielnicę żydowską [ZDJĘCIA]

Redakcja Nowy Sącz
Zdjęcie wykonane około 3 miesiące po wysadzeniu zamku w Nowym Sączu
Zdjęcie wykonane około 3 miesiące po wysadzeniu zamku w Nowym Sączu Archiwum Narodowe w Krakowie - Oddział w Nowym Sączu, Zbiór fotograficzny, sygn. 31/578/2006.
18 stycznia 1945 roku o godz. 5 rano, tuż przed wyzwoleniem spod niemieckiej okupacji, wysadzono w powietrze zamek w Nowym Sączu, w którym częściowo złożona była amunicja. Niestety wraz z zabytkiem zniszczono dużą część miasta, głównie dzielnicę żydowską. Chociaż odbudowano sąsiednie kamienice, nigdy nie zdecydowano się, aby odbudować zamek.

Zamek w nowym Sączu na archiwalnych i współczesnych fotografiach

Zamek Królewski w Nowym Sączu wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego w połowie XIV w. to jedna z wizytówek miasta, chociaż wielu powątpiewa w jego turystyczne walory. W przeszłości zamek posiadał dwie baszty narożne, wieżę, budynek mieszkalny i przedzamcze. Niestety w 1945 r. wysadzili go partyzanci pod dowództwem Tadeusza Dymela, bo w twierdzy znajdował się skład z niemiecką amunicją. Dziś z dawnej budowli zachowały się resztki murów obwodowych oraz zrekonstruowana Baszta Kowalska.

Temat ruin zamku wraca w wielu samorządowych czy parlamentarnych kampaniach wyborczych. Podczas ostatniej ostrożnie nikt nie proponował, że odbuduje sądecki zamek. Ostatnim razem zapewniał to kandydat z listy PiS z Podhala, Wojciech Cieślak, w 2015 roku. Potem padł jeszcze pomysł ze strony Leszka Zegzdy (wówczas członka Zarządu Województwa Małopolskiego), aby zastanowić się nad odbudową zamku, by umieścić tam Muzeum Okręgowe, jak było to przed wojną. Placówce udało się jednak znaleźć nową siedzibę przy ul. Jagiellońskiej 56.

Budynek nowosądeckiego ratusza

Nowy Sącz na starej fotografii. Sprawdzamy, jak wyglądał 100...

Obecnie koncepcję odbudowy zamku opracowuje Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego. Powstała nawet strona internetowa prezentująca informacje i materiały o historii sądeckiej warowni oraz koncepcje jej odbudowy oraz wydano na temat zamku książkę („Geneza i plany zamku sądeckiego”) autorstwa Grzegorza Olszewskiego i Jarosława Suwały. Na zamkowym wzgórzu prowadzone są również prace archeologiczne, podczas których udało się odkryć ślady drewnianej osady z czasów przed lokacją miasta Nowego Sącza. Wykopane elementy, w tym kości psa i innych zwierząt, mogą pochodzić nawet z XI wieku.

Francja rozważa przekazanie Ukrainie czołgów Leclerc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

o
old44
Wraz z zamkiem nierozgarnięci partyzanci wysadzili bez poważnej potrzeby również dzielnicę żydowską, a w tamtym czasie getto. Czy ktoś wie ilu ludzi z tego powodu zginęło, bo nie mogę nigdzie znaleźć takiej informacji.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie