https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Co dalej z sądeckim archiwum? Gdzie będą mieścić się cenne zbiory?

Tatiana Biela
- Nasze archiwum ma bogate zbiory - mówi Sylwester Rękas, kierownik sądeckiego oddziału Archiwum Narodowego
- Nasze archiwum ma bogate zbiory - mówi Sylwester Rękas, kierownik sądeckiego oddziału Archiwum Narodowego fot. Tatiana Biela
Sądeckie archiwum szykuje się do przeprowadzki do nowej siedziby. Dotychczas archiwalia mieściły się w dwóch lokalach, przy ulicy Jagiellońskiej 56 A oraz Żeglarskiej 9 A. Pierwszy lokal, należący do Prokuratury Okręgowej, sądeccy archiwiści muszą opuścić do 30 kwietnia, natomiast drugi, należący do prywatnego właściciela, do końca maja. Sądeckie archiwum będzie się teraz mieścić w budynku dawnego magazynu tytoniu przy ul. Jagiellońskiej 54, ale władze Archiwum Narodowego w Krakowie planują budowę zupełnie nowego obiektu na działce przy ul 29 listopada. Ma on zostać oddany do użytku w 2024 roku.

O konieczności wyprowadzki z dotychczasowej siedziby sądeccy archiwiści dowiedzieli się już na początku 2018 roku.

- To nie będzie łatwe zadanie, bo sądecki oddział zgromadził prawie dwa kilometry archiwalnych akt - mówił wówczas Sylwester Rękas, kierownik oddziału i podkreślał, że mowa tutaj o materiałach obejmujących okres od końca XVIII w aż po czasy współczesne.

Znalezienie nowej siedziby dla sądeckich archiwaliów nie było prostą sprawą.

- Taki lokal musi spełnić szereg warunków, choćby powinien mieć odpowiednią i stabilną temperaturę i wilgotność ze względu na zgromadzone materiały papierowe. Do tego dochodzą wytrzymałe stropy pomieszczeń - tłumaczy Paweł Ząbczyński, główny specjalista ds. budowy nowej siedziby archiwum.

Kolejny, tymczasowy lokal spełnia te wymagania, a klucze do niego sadeccy archiwiści otrzymają 1 kwietnia.

- Sama przeprowadzka rozpocznie się 8 kwietnia - mówi Paweł Ząbczyński i dodaje, że umowa podpisana została na pięć lat.

Na dwóch kondygnacjach (parter i pierwsze piętro), liczących w sumie ok. 1200 m kw. powierzchni użytkowej zmieścić się mają cały obecne zasoby oddziału nowosądeckiego archiwum czyli około 2000 metrów bieżących akt.

W związku z przeprowadzką, do 1 czerwca czytelnia sądeckiego archiwum będzie zamknięta dla odwiedzających. Przeprowadzane będą tylko najbardziej pilne kwerendy oraz obsługa klientów.

- Otwarcie nowej siedziby planujemy na czerwiec - informuje Ząbczyński i podkreśla, że ostatecznym celem władz Archiwum Narodowego jest budowa nowego budynku dla sądeckich archiwaliów.

- W tym miejscu, chcielibyśmy także serdecznie podziękować byłemu prezydentowi miasta Ryszardowi Nowakowi za przekazanie na ten cel działki przy ul. 29 listopada - mówi Ząbczyński.

Budynek ma powstać do 2024 roku, a oprócz części archiwalnej i biurowej, planowane są również sala wystawiennicza oraz konferencyjna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
keisyr
Bardzo dobrze że planuje sie budowe archiwum narodowego w Nowym Saczu. To znaczy że Władze PiS uznają Nowy Sacz jako znaczącą aglomerację
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska