Jak udało nam się dowiedzieć właścicielem budynku jest Jan Drożdż, przedsiębiorca z Nowego Sącza.
- Gdy rozmawialiśmy jakiś czas temu właściciel przyznał, że myśli o utworzeniu tam hotelu lub przychodni – przekazał nam poseł PiS Patryk Wicher, którego biuro znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie tej inwestycji.
Już w kwietniu 2022 roku informowaliśmy na naszych łamach, że członkowie Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei chcieli utworzyć w Nowym Sączu Muzeum Kolejnictwa. Jedną z proponowanych lokalizacji był właśnie budynek mieszczący się na ul. Kolejowej. Zabytkowy obiekt miał zostać zakupiony przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, ale ostatecznie nabył go prywatny inwestor. - To nie koniec starań o utworzenie muzeum – mówił wówczas Patryk Wicher, który jest członkiem Rady Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.
Jak zauważył Wicher, takie perełki architektoniczne powinny być remontowane z zachowaniem wszelkich standardów.
- To najstarszy budynek w linii PKP, starszy nawet od samego dworca. Jest wyjątkowo cenny i mam nadzieję, że inwestor szanując historię zabezpieczy wszelkie elementy, sztukaterię, by przetrwała dla następnych pokoleń. Najważniejsze, by umiejętnie połączyć nowoczesność i funkcjonalność z przeszłością, a nie poturbować jak Willę Ave, która zaraz zostanie zabudowana z obydwu stron… - komentuje.
Generalnym wykonawcą prac w budynku przy Kolejowej 17 jest firma Roberta Szczygła. Ten potwierdza słowa naszego poprzedniego rozmówcy.
- Docelowo ma tu powstać hotel. Budynek jest niestety w opłakanym stanie, został bardzo zaniedbany, w środku musimy wymienić właściwie wszystko. On powinien przejść poważny remont już piętnaście lat temu… Nie da się ukryć, że jest to droga inwestycja, która być może zwróci się właścicielowi, ale jednak za wiele lat – przyznaje w rozmowie z „Gazetą Krakowską”.
- Chcemy zachować oryginalny charakter budynku. Pieczę nad tym sprawuje konserwator zabytków, a my stosujemy się do wszelkich wytycznych – informuje.
Prace przy budynku mogą potrwać ok. dwa lata.
- Podziwiam inwestora, inwestycja jest ogromna, a budowa w tym miejscu nowego budynku byłaby kilkadziesiąt razy tańsza. Znamy się jednak już długo i wiem, że ten Pan wie co robi – podsumowuje Szczygieł.
Z pocztową i aktorską historią w tle
Jeszcze do niedawna w budynku przy ul. Kolejowej 17 działała „kolejowa” poczta, czyli Urząd Pocztowy Nowy Sącz 8. W czasach okupacji ulica zwała się Bahnhof Strasse, zaś po wojnie od 1956 roku była to już ul. Staliningradzka.
Jak można wyczytać na portalu twojsacz.pl, który opisywał budynek w 2014 roku, już wtedy kamienica wydawała się opuszczona. „W jednym z okien wisi transparent z napisem „do wynajęcia”. Na starszym zdjęciu widać fragment nieistniejącej już bramy pomiędzy budynkiem dworca a pocztą. Było tu jedynie „przejście służbowe” i pasażerowie tędy nie mogli przechodzić na peron”.
Z pewnością nie każdy to wie, ale w latach 50. w mieszkaniu na piętrze budynku wychowywał się uczeń Technikum Kolejowego, następnie absolwent krakowskiej PWST, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny Wojciech Alaborski. Urodzony w Drohobyczu, a zmarły w 2009 roku w Warszawie artysta, wystąpił m.in. w „Człowieku z Żelaza” Andrzeja Wajdy z 1981 roku.
- Białowodzka Góra nad Dunajcem super pomysł na jesienną wędrówkę bez tłumów na szlaku
- Oto znane kobiety miliardera. Patrycja Tuchlińska, Beata Pruska czy Laura Michnowicz
- Katarzyna Zielińska uwielbia rośliny. W mieszkaniu stworzyła namiastkę dżungli
- Kuchnie świata na Sądecczyźnie. Co i gdzie można zjeść?
- Jest światowej sławy modelką. Pochodzi z małej sądeckiej wsi
- Wielkie otwarcie sezonu motocyklowego. W wydarzeniu wzięły udział setki osób
Nowy Sącz. Zabudowują piękną Willę Ave. Właściciel ma pomysł: muzeum, restauracja
