Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Koniec marzeń o Muzeum Kolejnictwa? Budynek przy ul. Kolejowej w rękach prywatnego inwestora [ZDJĘCIA]

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Na razie nie wiadomo jakie prywatny inwestor ma plany wobec zabytkowego budynku, który odkupił od PKP. Właśnie trwa jego remont
Na razie nie wiadomo jakie prywatny inwestor ma plany wobec zabytkowego budynku, który odkupił od PKP. Właśnie trwa jego remont Tatiana Biela
Członkowie Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei chcieli utworzyć w Nowym Sączu Muzeum Kolejnictwa. Jedną z proponowanych lokalizacji był budynek mieszczący się na ul. Kolejowej, tuż obok dworca PKP. Zabytkowy obiekt miał zostać zakupiony przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, ale ostatecznie nabył go prywatny inwestor. - To nie koniec starań o utworzenie muzeum - zapewnia Patryk Wicher, poseł PiS z ziemi sądeckiej.

FLESZ - Jaka pogoda na święta?

od 16 lat

Wicher, który jest członkiem Rady Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, od samego początku był zaangażowany w pomysł stworzenia Muzeum Kolejnictwa w stolicy regionu. Jak wyjaśnia, budynek przy dworcu PKP znakomicie spełniałby taką funkcję, niestety, kiedy zainteresowały się nim władze województwa, sprawa sprzedaży była już w toku.

- Wiemy, że obiekt znalazł się w rękach prywatnego inwestora, ale nie oznacza to rezygnacji z pomysłu nowoczesnej ekspozycji pamiątek związanych z powstaniem i rozwojem kolejnictwa na Sądecczyźnie - mówi dzisiaj w rozmowie z "Gazetą Krakowską".

Jak wyjaśnia, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, w którego gestii znajdowała, by się taka ekspozycja, ma szeroko zakrojone plany rozwojowe i stworzenie ekspozycji kolejowej zajmuje w niż ważne miejsce.

- Najpierw jednak placówka będzie musiała zmierzyć się z innymi zadaniami - mówi Wicher i dodaje, że chodzi o adaptacją nowego budynku do potrzeb muzeum.

- Mowa tutaj o kamienicy przy ul. Jagiellońskiej, w której obecnie mieści się Szkoła Policealna Pracowników Służb Medycznych i Społecznych. Placówka zostanie przeniesiona do budynku "Ciuciubabki", jak tylko opuści go Instytut Ekonomiczny PWSZ - tłumaczy.

Czy tam właśnie znajdzie swoje miejsce Muzeum Kolejnictwa?

- Wolelibyśmy, aby znajdowało się one w pobliżu naszego zabytkowego dworca PKP tak, aby w naturalny wpisywało się w kolejową infrastrukturę. Na razie trwają poszukiwania odpowiedniego budynku, ale wielbiciele kolejnictwa muszą uzbroić się w cierpliwość, od początku było bowiem wiadomo, że taka inicjatywa wymagać będzie sporo czasu i wysiłku - podsumowuje.

Na razie eksponaty związane z historią kolejnictwa na ziemi sądeckiej gromadzone są Izbie Tradycji Kolejarzy Węzła Nowosądeckiego prowadzonej przez Jak wyjaśnia Łukasz Wideł, prezes Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei kolekcja obejmuje kilkaset różnych artefaktów w tym m.in. mundury, urządzenia do sterowania ruchem kolejowym, stare bilety, a także bardzo dużo zdjęć, planów, schematów oraz innych pamiątek przekazanych nam do stowarzyszenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska