Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz: rusza piekielna inwestycja

Stanisław Śmierciak
Dyrektorka Gimnazjum nr 2 Joanna Wituszyńska i dyrektor SP nr 3 Andrzej Hasslinger wbili pierwsze łopaty w ziemię
Dyrektorka Gimnazjum nr 2 Joanna Wituszyńska i dyrektor SP nr 3 Andrzej Hasslinger wbili pierwsze łopaty w ziemię Stanisław Śmierciak
W dzielnicy Piekło w Nowym Sączu, która uchodzi za jedną z mniej bezpiecznych w mieście, młodzież zyska szansę na atrakcyjne spędzenie wolnego czasu. Wczoraj ruszyła tam budowa hali sportowej.

Nowa budowla będzie miała 44 m długości i 24 m szerokości. Na głównej sali zaprojektowano boisko do gier zespołowych z widownią na 80 miejsc siedzących, a także pełnym zapleczem socjalnym niezbędnym w takiej placówce.

Dla dzielnic - Przetakówka i Piekło przeszło 60 lat temu wybudowano bliźniacze szkoły, usytuowane obok siebie przy ul. Szkolnej. Pierwszą dla dziewcząt, drugą dla chłopców. Jedna jest nadal Szkołą Podstawową nr 3, druga zamieniła się w Gimnazjum nr 2. Obydwie placówki mają sale gimnastyczne, odpowiadające powojennym standardom, czyli dwie połączone sale lekcyjne z sufitem położonym znacznie wyżej niż w zwyczajnych klasach.

- O budowie szkolno-osiedlowej hali sportowej z prawdziwego zdarzenia mówiło się od dawna w Nowym Sączu. Ale na tym się kończyło - przypomina dyrektorka Gimnazjum nr 2 Joanna Wituszyńska. - Nawet jego projekty nie były przygotowywane, choć zastępcze sale gimnastyczne w naszej szkole i u sąsiadów są tak maleńkie, że nawet święto szkoły musimy urządzać w dwóch częściach, bo pół tysiąca młodzieży nie pomieści się za jednym podejściem.

Librantowa: postawili szkołę na... cmentarzu choleryków

Wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3, Andrzej Hasslinger podkreśla, że sala gimnastyczna z prawdziwego zdarzenia jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania szkoły. - Zajęcia wychowania fizycznego nie mogą ograniczać się do popularnej w połowie minionego wieku gry w "dwa ognie" i ćwiczenia fikołków na materacu - dodaje.

Hala sportowa w tym rejonie miasta ma odgrywać daleko ważniejszą rolę niż tylko miejsca lekcji wychowania fizycznego, szkolnych turniejów sportowych i akademii. Samorząd miejski podczas uroczystej inauguracji budowy reprezentował mąż dyrektorki Gimnazjum nr 2 - wiceprzewodniczący rady miasta Jerzy Wityuszyński. Jak podkreśla, nowa hala sportowa musi być dostępna również dla lokalnej społeczności. - W tej części miasta trzeba koniecznie zaproponować młodzieży atrakcyjne formy spędzania wolnego czasu - przekonywał inspektor Henryk Koział, zastępca komendanta miejskiego policji w Nowym Sączu (mieszkający kilkaset metrów od miejsca budowy).

Hala sportowa nie będzie zespolona ze szkolnymi budynkami, aby mogła służyć nie tylko uczniom obydwu szkół. Powstanie jako całkowicie samodzielny obiekt. Wejście będzie od ulicy Na rurach.
Inwestycja tylko umownie określana jest jako budowa hali sportowej. Ponieważ zajmie znaczną część obecnych boisk i terenów rekreacyjnych obydwu szkół, przewidziano stworzenie nowych miejsc do uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Powstaną m.in. dwa nowe boiska.

A może to Ciebie szukamy? Zostań**miss internetu**województwa małopolskiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska