https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Sandecja jest cenniejsza niż zamek?

Alicja Fałek
Marek Wąsowicz (na zdjęciu z córką Eweliną) dziwi się, dlaczego miasto nie dba o obiekty, które mogą przyciągnąć turystów
Marek Wąsowicz (na zdjęciu z córką Eweliną) dziwi się, dlaczego miasto nie dba o obiekty, które mogą przyciągnąć turystów Przemysław Malisz
Marek Wąsowicz z Nowego Sącza wczoraj zabrał na krótką lekcję historii miasta swoją córkę - Ewelinę. Na trasie niedzielnego spaceru nie mogło zabraknąć ruin sądeckiego zamku, który w latach 1350-1360 wybudowany został przez Kazimierza Wielkiego. - Chciałem, żeby córka na własne oczy zobaczyła to, co pozostało z zamkowo-dworskich zabudowań - mówi Marek Wąsowicz. - Przykro patrzy się na obiekt, który jeszcze przed laty był wizytówką miasta, a teraz niszczeje - dodaje.

Mieszkaniec Nowego Sącza zastanawia się, dlaczego miasto nie inwestuje w ruiny zamku. Wskazuje, że większość miast w Polsce właśnie w takich obiektach widzi atrakcję, która przyciąga turystów. - Zamiast przeznaczać miliony na MKS Sandecja, można je dać na remont baszty - przekonuje Wąsowicz. - Miasto powinno zadbać o zamek, tym bardziej że gołym okiem widać pęknięcia w murze - dodaje.

Jak się okazuje, problem szczelin, jakie pojawiły się na Baszcie Kowalskiej, jest w ratuszu bardzo dobrze znany.
- To nie jest tak, że my się basztą i ruinami nie interesujemy. Mamy przygotowany czteroetapowy plan działań, ale na wykonanie wszystkiego brakuje pieniędzy - mówi Wojciech Butscher, odpowiedzialny w sądeckim ratuszu za ochronę zabytków. - Problem stanowi to, że na zadania zabezpieczające basztę i pobliskie ruiny nie możemy pozyskać środków z Unii Europejskiej. A na utrzymanie zabytków w całym mieście w tym roku mamy jedynie 38 tys. zł - dodaje.

W 2011 roku wykonany został projekt naprawy przypory od strony ul. Kazimierza Wielkiego. W tym roku widoczne pęknięcie zostanie usunięte. Miasto szuka obecnie wykonawcy.

- Pęknięcia w baszcie pojawiają się w miejscach, które były dobudowywane do pierwotnej bryły - wyjaśnia Wojciech Butscher. - Przed laty nie zostały one wykonane prawidłowo i teraz mamy tego efekty - podkreśla urzędnik.

Fundamenty przypór, które dobudowano z jednej i drugiej strony baszty, jak i schody prowadzące na ganek, zostały osadzone na różnych głębokościach. Podłoże cały czas pracuje i stąd pojawiają się szczeliny.

- Do tej pory udało nam się naprawić dach, w planach jest wyburzenie schodów i ich ponowna budowa, z solidniejszym fundamentem, oraz nowy ganek - wylicza Butscher. - Na razie funduszy na ten cel brak - przyznaje.
Pieniędzy brakuje też na zabezpieczenie i odbudowę niszczejących ruin zamku, choć akurat na ten cel można by je pozyskać z projektów unijnych.

- Kilka lat temu pojawił się pomysł zagospodarowania całego terenu wokół ruin - przypomina Witold Król z sądeckiej delegatury Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. - Były przygotowane plany odbudowy zamku, w którym swoją siedzibę znalazłoby Muzeum Okręgowe. Powstałyby ścieżki archeologiczne, a nawet amfiteatr. Na takie projekty unijne środki są, trzeba tylko chcieć je zdobyć - dodaje.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

t
tes
Chciała bym usłyszeć o ruderach straszących przy wjeździe do miasta po drugiej stronie ulicy na wprost zamku. Może by je rozburzyć ? czy młyn i pozostałości po nim to tez zabytek ?
m
martinoff salon24.pl
Ale nikt się nie zapyta dlaczego mamy ruiny zamku a nie cały zamek?
Otóż to radzieccy partyzanci pod dowództwem Iwana Zołotara wysadzili zamek przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Prawdopodobnie chodziło im o wysadzenie mostu i opóźnienie odwrotu Niemcom. Tej samej Armii Czerwonej której pomnik jest na Alejach Wolnosci i którego pomnika nie chce przenieść prezydent Nowak.
Sam Zołotar jest honorowym obywatelem miasta Nowy Sącz i nikt mu tego zaszczytnego tytułu od 25 lat nie chce odebrać.
j
jar
Przestać dotować kościoły, a pieniądze przeznaczyć wreszcie na remonty zabytków, nie tylko sakralnych.Na świecie się z nas śmieją i omijają polskie zabytki.
a
alek
Zamek nie zagłosuje w wyborach a ci z Sandecji....
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska