W Nowym Sączu realizowana jest wielka inwestycja kolejowa. Modernizacja linii kolejowej „Podłęże-Piekiełko” której elementem jest modernizacja linii kolejowej nr 104 Nowy Sącz-Chabówka to obok budowy „Sądeczanki” jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w regionie. Po jej zakończeniu, czas przejazdu między Krakowem, a Nowym Sączem skróci się do około godziny.
Choć co do tego, że inwestycja będzie miała wiele pozytywnych konsekwencji dla miasta i jego mieszkańców oraz sąsiednich gmin nikogo nie trzeba przekonywać, to prace inwestycyjne wiążą się z ogromnymi utrudnieniami i zamknięciem wielu głównych ulic. Jedną z nich jest ulica Krakowska, która nie będzie przejezdna przez prawie dwa lata.
W ramach inwestycji przewidziana jest kompleksowa przebudowa wiaduktu w sposób umożliwiający przejazd pod nim pojazdom ciężarowym obok którego, na nasypie zostanie umiejscowiony przystanek Nowy Sącz Chełmiec. Zgodnie z planem poziom ulicy zostanie obniżony na odcinku około 400 m, a pod linią kolejową będzie przejście podziemne dla pieszych.
Aby to mogło zostać zrealizowane konieczne jest zamknięcie ulicy dla ruchu. Pojawiało się wiele pomysłów, jak uniknąć, albo zmniejszyć uciążliwości z tym związane. Wójt Chełmca proponował utworzenie bajpasu, po którym mógłby przejeżdżać samochody, ale pomysłu nie udało się zrealizować. O opóźnienie zamknięcia ulicy zabiegał również prezydent Ludomir Handzel. Bezskutecznie.
- Występowałem pisemnie do PKP PLK, aby przesunąć w czasie zamknięcie ulicy Krakowskiej. Zależało mi na tym, aby stało się to najlepiej w czerwcu - po zakończeniu matur i roku szkolnego - przyznaje prezydent Nowego Sącza.
Jak dodaje, w tym okresie ruch w cały mieście jest mniejszy o około 30 procent i jego zdaniem pomogłoby to zmniejszyć uciążliwości dla mieszkańców. Niestety inwestor nie przychylił się do prośby prezydenta, a jedynym sposobem na upłynnienie ruchu jest otwarcie zamkniętej w ostatnim czasie w ramach realizacji tej samej inwestycji ulicy Starowiejskiej.
- Ona będzie przejezdna już od 22 kwietnia. Ułatwieniem jest również to, że ruch pieszy zostanie utrzymany i będzie poprowadzony wyznaczonym przejściem. Rozmawiamy też o tym, jak pomóc mieszkańcom Heleny. Rozważamy możliwość uruchomienia tam specjalnego autobusu, który będzie wahadłowo przenosił ruch pieszych do centrum miasta. Zobaczymy jak to będzie przyjęte - informuje Handzel.
- Taki prywatnie jest Marcin Janusz, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich
- Tak mieszkają Sławomir i Kajra. To ich urocze gniazdko w Małopolsce
- Darek kocha motoryzację. W garażu ma lincolna z 1974 roku o wadze ponad 2 ton
- Mural „Matki Sybiraczki” odsłonięty. W uroczystości wzięły udział setki uczniów
- Ten serial to hit. Kręcono go w słynnej wiosce romskiej w Maszkowicach
To wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski. Astro Centrum w Chełmcu oficjalnie otwarte!
