W sobotę, 22 października, odbyła się XXXI inauguracja roku akademickiego połączona z graduacją absolwentów na Wyższej Szkole Biznesu-National Louis University w Nowym Sączu. Ta jedna z najstarszych prywatnych uczelni wyższych w kraju w tym roku akademickim może się pochwalić najwyższą w historii liczbą studentów. Jak poinformował rektor uczelni prof. WSB-NLU dr Dariusz Woźniak to 8,5 tys. studentów, którzy uczyć będą się w systemie stacjonarnym, zaocznym oraz online.
- Programy stacjonarne oferujemy w języku angielskim, czyli uniwersalnym, stąd duże zainteresowanie studentów z zagranicy. Mamy osoby z Azji Centralnej, Indii, Bliskiego Wschodu, krajów afrykańskich. To w sumie 40 krajów, do których w tym roku dołączył także Iran - wyliczał rektor WSB-NLU.
Tegoroczną nowością w kierunkach kształcenia jest prawo. Uczelnia też od tego semestru oferuje dwa nowe języki wykładowe, czyli słowacki i węgierski. Przymierza się także do dużej inwestycji, którą jest budowa akademika.
- Liczę, że wiosną 2024 studenci będą mogli już z niego korzystać. Przewidujemy 180 miejsc, a do tego sale dydaktyczne - dodał dr Dariusz Woźniak.
W auli WSB-NLU przy ulicy Zielonej w Nowym Sączu pojawili się nie tylko nowi studenci, absolwenci i wykładowcy uczelni, ale także parlamentarzyści, sądeccy samorządowcy i dyrektorzy placówek oświatowych. Minister edukacji wygłosił wykład na temat roli praworządności w rozwoju gospodarczym.
- O WSB-NLU słyszałem wielokrotnie, jako o najlepszej tego rodzaju niepaństwowej szkole w Polsce i zawsze chciałem tu przyjechać. Gdy padła propozycja wygłoszenia wystąpienia, od razu się zgodziłem, bo jest to dla mnie wielki zaszczyt - podkreślił na wstępie Przemysław Czarnek.
Minister edukacji narodowej wspomniał trudną sytuację wojenną na Ukrainie.
- Przed nami nie wiadomo co. Na pewno wyzwania i trudności, które będą się piętrzyć. Za naszą granicą niestety jest wojna i nic nie wskazuje na to, żeby miała się ona szybko skończyć - stwierdził minister Czarnek. - To wojna nie o niepodległość Ukrainy. To wojna o wartości europejskie, od wyniku której zależy też los tej uczelni, nasz wszystkich w Polsce.
Przedstawiciel rządu wspomniał o 1 mld zł przekazanych na program Laboratoria Przyszłości, czyli środkach na infrastrukturę informatyczną. A także o planach ministerstwa, wśród których jest zniesienie przedmiotu podstawy przedsiębiorczości i zastąpienie go przedmiotem biznes i zarządzanie.
- Chcemy w sposób praktyczny podchodzić do tego zagadnienia, traktując je jeszcze szerzej. Przez przedsiębiorczość rozumiemy nie tylko zakładanie i rozwijanie działalności gospodarczej. To także zarządzenie budżetem domowym, podejmowanie odpowiedzialnych decyzji finansowych na płaszczyźnie rodzinnej - wyjaśniał Czarnek.
Reakcja rynku pracy na inflację
