Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. WSB-NLU zainaugurowała nowy rok akademicki z ministrem Przemysławem Czarnkiem i rekordową liczbą studentów

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Minister Przemysław Czarnek (drugi od lewej) w towarzystwie rektora WSB-NLU Dariusza Woźniaka oraz założyciela uczelni Krzysztofa Pawłowskiego
Minister Przemysław Czarnek (drugi od lewej) w towarzystwie rektora WSB-NLU Dariusza Woźniaka oraz założyciela uczelni Krzysztofa Pawłowskiego Damian Radziak
Aż 8,5 tysiąca studentów zainaugurowało 31. akademicki rok na Wyższej Szkole Biznesu-National Louis University w Nowym Sączu. Gościem honorowym uroczystości był dr hab. Przemysław Czarnek, minister edukacji narodowej.

W sobotę, 22 października, odbyła się XXXI inauguracja roku akademickiego połączona z graduacją absolwentów na Wyższej Szkole Biznesu-National Louis University w Nowym Sączu. Ta jedna z najstarszych prywatnych uczelni wyższych w kraju w tym roku akademickim może się pochwalić najwyższą w historii liczbą studentów. Jak poinformował rektor uczelni prof. WSB-NLU dr Dariusz Woźniak to 8,5 tys. studentów, którzy uczyć będą się w systemie stacjonarnym, zaocznym oraz online.

- Programy stacjonarne oferujemy w języku angielskim, czyli uniwersalnym, stąd duże zainteresowanie studentów z zagranicy. Mamy osoby z Azji Centralnej, Indii, Bliskiego Wschodu, krajów afrykańskich. To w sumie 40 krajów, do których w tym roku dołączył także Iran - wyliczał rektor WSB-NLU.

Tegoroczną nowością w kierunkach kształcenia jest prawo. Uczelnia też od tego semestru oferuje dwa nowe języki wykładowe, czyli słowacki i węgierski. Przymierza się także do dużej inwestycji, którą jest budowa akademika.

- Liczę, że wiosną 2024 studenci będą mogli już z niego korzystać. Przewidujemy 180 miejsc, a do tego sale dydaktyczne - dodał dr Dariusz Woźniak.

W auli WSB-NLU przy ulicy Zielonej w Nowym Sączu pojawili się nie tylko nowi studenci, absolwenci i wykładowcy uczelni, ale także parlamentarzyści, sądeccy samorządowcy i dyrektorzy placówek oświatowych. Minister edukacji wygłosił wykład na temat roli praworządności w rozwoju gospodarczym.

- O WSB-NLU słyszałem wielokrotnie, jako o najlepszej tego rodzaju niepaństwowej szkole w Polsce i zawsze chciałem tu przyjechać. Gdy padła propozycja wygłoszenia wystąpienia, od razu się zgodziłem, bo jest to dla mnie wielki zaszczyt - podkreślił na wstępie Przemysław Czarnek.

Minister edukacji narodowej wspomniał trudną sytuację wojenną na Ukrainie.

- Przed nami nie wiadomo co. Na pewno wyzwania i trudności, które będą się piętrzyć. Za naszą granicą niestety jest wojna i nic nie wskazuje na to, żeby miała się ona szybko skończyć - stwierdził minister Czarnek. - To wojna nie o niepodległość Ukrainy. To wojna o wartości europejskie, od wyniku której zależy też los tej uczelni, nasz wszystkich w Polsce.

Przedstawiciel rządu wspomniał o 1 mld zł przekazanych na program Laboratoria Przyszłości, czyli środkach na infrastrukturę informatyczną. A także o planach ministerstwa, wśród których jest zniesienie przedmiotu podstawy przedsiębiorczości i zastąpienie go przedmiotem biznes i zarządzanie.

- Chcemy w sposób praktyczny podchodzić do tego zagadnienia, traktując je jeszcze szerzej. Przez przedsiębiorczość rozumiemy nie tylko zakładanie i rozwijanie działalności gospodarczej. To także zarządzenie budżetem domowym, podejmowanie odpowiedzialnych decyzji finansowych na płaszczyźnie rodzinnej - wyjaśniał Czarnek.

Reakcja rynku pracy na inflację

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska