Jak mówi Robert Szczuka, koordynator z ramienia Fundacji New Ewa Art rodziny Potockich ten weekend majowy, rozpoczynający się w ostatnim dniu kwietnia i trwający do 3 maja z udziałem rekonstruktorów, jest jednocześnie inauguracją sezonu rekonstrukcji historycznych.
Imprezę zaplanowano pod hasłem Majówka z "siedemnastką" na Zamku Tenczyn w Rudnie.
Siedemnastka, czyli XVII wiek - nasza ukochana epoka i czas, kiedy zamek Tenczyn był najdoskonalszy. Jest to najwspanialszy okres w dziejach zamku i w dziejach Rzeczpospolitej. Wtedy pod koniec XVI wieku był tu na Tenczynie główny remont, przebudowa, powstały piękne sale w stylu renesansowym, zamek był wówczas nazywany Małym Wawelem – podkreśla jeden z rekonstruktorów Piotr Dusza, dowódca Korpusu Artylerii Zamku Tenczyn.
Opowiada też, że barwny i ciekawy czas był w okresie bitwy o zamek - czas obrony Tenczyna i zdobycie go przez Szwedów w 1655 rok. Ale tę bitwę rekonstruktorzy odtwarzają co roku w ruinach zamku i przed jego bramami w sierpniu.
W czasie majówki zaprezentowało się około pięciu grup rekonstruktorów z polski i zagranicy. Zaplanowano pokaz strojów, ubiory żołnierzy polskich i zachodnich z XVII wieku.
Pokazujemy różnice miedzy muszkieterami polskimi i zachodnimi, pokazujemy jak strzelano z armaty, prezentujemy jak żołnierze żyli i uświadamiamy turystom odwiedzającym zamek, że wówczas wielkość Rzeczpospolitej wynikała nie tylko z jej ogromu, ale też bogactwa i wiedzy, którą posiadali nasi przodkowie - dodaje Piotr Dusza.
Turyści mieli okazję posłuchać przewodników, podziwiać rekonstruktorów, sfotografować się z osobami w strojach XVII -wiecznych żołnierzy i dam dworu.
Krzeszowice. Ogródki działkowe do likwidacji. Będą baseny i ...
Jerzmanowice. Haniebna dewastacja i profanacja drogi krzyżow...
- Co zjeść, podróżując po Małopolsce? Oto regionalne przysmaki!
- Amerykański Rajd kantYny w gminie Wielka Wieś. Kowboje i rumaki pod maskami aut
- Wielka Wieś. Nietypowe dożynki. Korowody, wieńce, przyśpiewki na Wielkowiejskim Targu
- Piknik Rodzinny w Ojcowskim Parku Narodowym. Atrakcji nie brakowało!
- Gminne święto plonów. Przybył korowód z 13 wieńcami i przyśpiewkami
- Z wizytą w kozim gospodarstwie, czyli tam, gdzie zbierają suchy chleb
FLESZ - Wydobywane są ciała z gruzów. Relacja z Borodianki
