Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od początku roku 215 włamań w Krakowie. Zapalone światło, listy w skrzynce, czy też nieodśnieżanie podwórko to wskazówki dla włamywacza

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Od początku roku 215 włamań w Krakowie. Zapalone światło, listy w skrzynce, czy też nieodśnieżanie podwórko to wskazówki dla włamywacza
Od początku roku 215 włamań w Krakowie. Zapalone światło, listy w skrzynce, czy też nieodśnieżanie podwórko to wskazówki dla włamywacza fot.Szymon Starnawski Polska Press
Tylko od początku bieżącego roku do końca sierpnia krakowska policja odnotowała 215 włamań na terenie miasta. Do największej liczby włamań doszło w czerwcu w dzielnicach: X Swoszowice, XI Podgórze Duchackie i XII Bieżanów-Prokocim - łącznie doszło tam do 22 włamań. Jak również pokazują policyjne statystyki, włamywacze w Krakowie byli najbardziej aktywni w styczniu (36 włamań), lutym (27), marcu (43), a także maju (33) i czerwcu (36). Jak wskazuje policja, włamywacze obserwując wcześniej mieszkania, zwracają uwagę choćby na regularność wyjmowania poczty ze skrzynek, odgarniania śniegu z podjazdów, czy też godziny zapalania światła w mieszkaniach. Z reguły tak błahe rzeczy, mogą się okazać kluczowymi wskazówkami dla złodziei.

Włamania odnotowane od stycznie do końca sierpnia 2023 r

Jak udało nam się dowiedzieć, praktycznie w każdym miesiącu, wszystkie komisariaty na terenie Krakowa odnotowywały przypadki włamań. Bez wątpienia, największy problem jest w dzielnicach: X Swoszowice, XI Podgórze Duchackie i XII Bieżanów-Prokocim. Komisariat VI, któremu podlegają wspomniane dzielnice, odnotował od początku roku do końca sierpnia br. łącznie 57 włamań. Najgorsza sytuacja w tej części miasta była w styczniu (12 włamań) i i czerwcu (22).

Z kolei komisariat III, któremu podlegają dzielnice: III Prądnik Czerwony i IV Prądnik Biały odnotowały łącznie w tym samym czasie - 36 włamań. Tutaj również najwięcej tego typu przestępstw było w styczniu (8), a także w marcu (8) i maju (7).

Podobna liczba włamań była również odnotowana na terenie, który podlega komisariatowi IV (dzielnice: V Krowodrza, VI Bronowice i VII Zwierzyniec) - łącznie 29, a także komisariatowi V (Dzielnice: VIII Dębniki, IX Łagiewniki - Borek Fałęcki i XIII Podgórze) - łącznie 32.

Według danych, które udało nam się uzyskać, komisariat II, który obejmuje swoim zasięgiem dzielnicę II Grzegórzki, odnotował tam tylko 3 włamania, po jednym w styczniu, czerwcu i sierpniu.

Do KMP Kraków Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu trafiło w tym przedziale czasu 5 spraw: 2 w marcu, 1 - kwietniu, 1 - czerwcu i 1 - sierpniu.

Policyjne statystki pokazują również, że do największej liczby włamań w Krakowie doszło w styczniu (36), lutym (27), marcu (43) oraz maju (33) i czerwcu (36). Pozostałe miesiące to kolejno: kwiecień - 14, lipiec i sierpień - po 13.

Statystyki poprzednich lat

W 2021 r., od stycznia do końca listopada, doszło do 153 włamań do domów i mieszkań na terenie Krakowa. W ubiegłym roku z kolei ta liczba w tym samym okresie to 330. Najwięcej włamań miało miejsce w dzielnicach Swoszowice, Podgórze Duchackie oraz Bieżanów-Prokocim, a także w dzielnicach Prądnik Biały i Czerwony. Komisariaty policji, którym podlegają te dzielnice, odnotowały kolejno 71 i 65 włamań. Podobnie jak w bieżącym roku, włamywacze unikali dzielnicy Grzegórzki.

Jakie metody stosują włamywacze?

- Włamywacze często dostają się do mieszkań, domów pokonując zabezpieczenia w drzwiach - próba wejścia do takiego obiektu przez okno, balkon, okienko w piwnicy może zwracać uwagę przypadkowych osób i może być odebrana jako próba włamania. Dlatego włamywacze, aby dostać się do ośrodka obiektu, często wybierają drzwi, które w przypadku słabej jakości zamków można otworzyć szybko i cicho. Nie zmienia to faktu, że do włamań może dochodzić również przez małe piwniczne okienka lub okna balkonowe. Te nierzadko podczas nieobecności lokatorów nie są zamykane i właściwie zabezpieczane, szczególnie na niższych kondygnacjach - mówi Anna Wolak–Gromala z Zespołu Prasowo-Informacyjnego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

Jak informuje policja, łupem złodziei pada przeważnie gotówka, biżuteria, a także drobny ale wartościowy sprzęt elektroniczny.

Porady dotyczące zabezpieczenia nieruchomości przed włamaniem

Funkcjonariusze policji przestrzegają, aby pamiętać o zamknięciu drzwi i okien, na czas, gdy opuszczamy miejsce zamieszkania. Zdarza się, że złodzieje przed włamaniem mogą obserwować mieszkanie.

- Dlatego też wyjeżdżając z domu czy mieszkania poprośmy zaprzyjaźnionego sąsiada o czujność i zwrócenie uwagi na nasze mienie, jak również o wyjmowanie ze skrzynki poczty, odgarnianie śniegu, zapalanie wieczorem świateł, itp. Jeżeli posiadamy, włączmy alarmy, urządzenia, które włączają i wyłączają światło w mieszkaniach i domach w określonych godzinach symulując w nich obecność domowników. Zadbajmy też o dobrej jakości drzwi i zamki, które mogą zapobiec próbie włamania - wyjaśnia Anna Wolak-Gromala.

Warto również zadbać o rzeczy wartościowe, np. gotówka i biżuteria, które na czas naszej nieobecności, lepiej przechowywać na koncie czy w skrytce bankowej. Ponadto rzeczy wartościowe warto sfotografować, spisać numery fabryczne, oznakować, ponieważ w przypadku kradzieży, ułatwi to ich odnalezienie.

- Jeśli po powrocie okaże się, że doszło do włamania niczego nie ruszajmy i natychmiast zadzwońmy na policję. Miejmy też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z wakacji zamieszczajmy w nich dopiero po powrocie, aby uniknąć przykrych niespodzianek - wyjaśnia policja.

Co Polacy sądzą o programie Przyjazne Osiedle - sonda

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska