https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Od stycznia 2022 dla uczniów będzie bezpłatne studyjne zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Auschwitz-Birkenau. To doskonała lekcja historii

Jerzy Zaborski
Od stycznia 2022 młodzież klas ósmych szkół podstawowych i ponadpodstawowych, będzie mogła bezpłatnie zwiedzić Muzeum Auschwitz-Birkenau
Od stycznia 2022 młodzież klas ósmych szkół podstawowych i ponadpodstawowych, będzie mogła bezpłatnie zwiedzić Muzeum Auschwitz-Birkenau PAMB
Od stycznia 2022 uczniowie ósmych klas szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych, będą mogli wziąć udział w bezpłatnych stacjonarnych pobytach studyjnych organizowanych przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Bezpłatny pobyt studyjny obejmuje zwiedzanie ogólne terenów byłego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, trwające do 3,5 godziny, oraz wybrane warsztaty podsumowujące, prowadzone przez zespół edukatorów MCEAH, które trwają 1,5 godziny.

– Zajęcia mają zapoznać z historią niemieckiego nazistowskiego obozu, a także zachęcić do dyskusji o ważnych zagadnieniach związanych z tym tematem oraz przygotować ich do bardziej pogłębionego zwiedzania Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau w przyszłości – mówi Adelina Michaldo, kierująca Projektami Edukacyjnymi w MCEAH.

I dodaje: - Proponowane warsztaty podejmują nie tylko tematy historyczne, ale też odnoszą się do niezwykle ważnych zagadnień naszej moralnej odpowiedzialności za świat budowany na podstawie refleksji nad tragedią Auschwitz.

- Dla nas, jaki młodego pokolenia, takie zwiedzanie będzie nie tylko doskonałą lekcją historii, ale wzbudzenia uczucia patriotyzmu, żeby propaganda obcych państw nie mogła wmówić młodemu polskiemu pokoleniu pojęcia „polskich obozów koncentracyjnych – mówi Zosia, uczennica oświęcimskiej Szkoły Podstawowej nr 11.

Uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne, jednak liczba miejsc jest ograniczona. Na zgłoszenia od nauczycieli i opiekunów grup czekamy do wyczerpania wolnych terminów - zaprasza Muzeum.

W ramach bezpłatnego pobytu studyjnego możliwa jest rezerwacja jednego z warsztatów tematycznych:

  • Historia zapisana w przedmiocie
  • „Jestem zdrów i czuję się dobrze” - korespondencja więźniarska
  • Jednostka wobec rzeczywistości obozowej
  • Trauma – życie byłych więźniów po wojnie
  • „Przetrwali, by żyć” – świat po Auschwitz
  • „Nie bądźcie obojętni!” - przesłanie świadków Auschwitz
  • Obywatele polscy w KL Auschwitz (NIE)obojętni. Pomoc mieszkańców ziemi oświęcimskiej niesiona więźniom KL Auschwitz

Informacje dotyczące terminu wizyty, liczby osób (młodzież + opiekunowie) oraz wybranego tematu zajęć edukacyjnych, na adres: [email protected].

od 16 lat
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wysłać tam buldożery
Moim zdaniem ten obóz został już setki razy opisany, sfotografowany, sfilmowany i wszechstronnie zbadany; nie ma większego sensu w dalszym utrzymywaniu tych baraków. Ile lat jeszcze Oświęcim ma cierpieć za to, że Niemcy zdecydowali akurat tam zlokalizować jeden ze swych obozów śmierci?

Należy gdzieś w okolicy bramy umieścić pomnik ku pamięci ofiar, pozostawić wolne miejsce w promieniu jakichś 100m od niego -- zaś pozostałe tereny przywrócić miastu. Oczywiście umożliwić zakonnicom powrót do klasztoru, z którego wygnały je żydowskie knowania i awantury.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska