Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Uroczystość przed pamiątkową tablicą w kościele WNMP w Oświęcimiu
W intencji ofiar zbrodni katyńskiej i ich rodzin w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odprawiona została msza św. Delegacje Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej, władz samorządowych: powiatu, miasta i gminy, Wojska Polskiego, Policji, instytucji i placówek oświęcimskich złożyły kwiaty przed tablicą znajdującą się w wejściu do świątyni poświęconą mieszkańcom ziemi oświęcimskiej, ofiarom zbrodni katyńskiej.
Historię powstania tablicy i upamiętnienia ofiar zbrodni katyńskiej przypomniał Karol Ptaszkowski, prezes Koła w Oświęcimiu wspomnianego Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej.
Sowieci zgładzili prawie 22 tysiące polskich jeńców
Z rozkazu najwyższych władz sowieckich, w Charkowie, Katyniu, Smoleńsku i Twerze sowieccy zbrodniarze NKWD w kwietniu i maju 1940 roku zgładzili prawie 22 tysiące polskich jeńców: oficerów Wojska Polskiego, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszy Policji Państwowej i Straży Więziennej, urzędników i innych przedstawicieli polskiej inteligencji. Ciała grzebano w masowych grobach w lasach tak, aby nigdy nie zostały odnalezione.
W większości po ataku ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. zostali uwięzieni w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie.
Przez 50 lat władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską. 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Wiele kwestii związanych z tą zbrodnią nie zostało jak dotąd wyjaśnionych. Także w PRL przez kilkadziesiąt lat skrzętnie ukrywano prawdę o faktycznych sprawcach zbrodni, którą Sowieci próbowali zrzucić na Niemców. Przełom nastąpił dopiero po upadku komunizmu w Polsce w 1989 roku.
[promo]5671;1;Bądź na bieżąco i obserwuj[/promo]
- Tak wygląda życie za więziennymi murami. Zakłady karne w Małopolsce od środka
- Pół roku budowy. Tak wygląda droga ekspresowa S1 od Oświęcimia do Bielska-Białej
- Uczelnia w Oświęcimiu powiększyła się prawie dwa razy
- Oświęcim to nie tylko obóz Auschwitz-Birkenau. Warto zobaczyć inne miejsca. WIDEO
- Finał hokejowej Ligi Karpackiej Młodzików. Tychy z pucharem, Unia piąta. WIDEO
Uczelnia w Oświęcimiu powiększyła się o trzeci gmach
