Na szczycie tradycyjną mszę św. odprawił ks. Jan Zając, kapelan Młodzieżowego Ośrodka Rekolekcyjnego na Śnieżnicy. Niezwykłą oprawę muzyczną zapewniło zaś „Echo Gór”, orkiestra dęta z Kasiny Wielkiej.
Jedenastomiesięczny Marcel Skawski z Mszany Dolnej został najmłodszym, a 79-letni Piotr Mirek z Tokarni najstarszym zdobywcą Śnieżnicy. Z najdalszego zakątka świata – z Chicago - przybyła Stanisława Kubowicz, a najmilszymi wędrowcami wybrano Monikę Okońską z Wieliczki i Ignacego Hanusiaka z Tokarni. Za rodzinne odkrywanie tajemnic „wyspiarskiej” krainy wyróżniono Pazdurów ze Skrzydlnej. Mocną, pięćdziesięcioosobową grupę turystów wystawiły też Piekary Śląskie.
Był też konkurs wiedzy o Beskidzie Wyspowym – tutaj bezkonkurencyjni okazali się: Stanisław Adamczyk i Feliks Majda z Mszany Dolnej oraz Krzysztof Strzępek (Włosań).
Po wspólnej fotografii piechurzy zeszli na stację kolejową w Dobrej, by m.in. podjąć próbę bicia rekordu świata w liczbie osób jednocześnie śpiewających piosenkę „Remedium” Maryli Rodowicz. – Rekord został pobity. „Remedium” zaśpiewało 1010 osób – informują organizatorzy VI Galicyjskiego Pikniku Kolejowego.
Dlaczego tutaj świętowano? - Stacja kolejowa w Dobrej zachowała się w takim stanie, jak wyglądała w XIX-wieku, gdy ja budowano. To niezwykła perła – zaznacza Benedykt Węgrzyn, wójt gminy Dobra, a jednocześnie współgospodarz VI Galicyjskiego Pikniku Kolejowego.
Na stacji nie tylko śpiewano i bawiono się, ale także dyskutowano o przyszłości tej pięknej linii kolejowej. „Tradycja i przyszłość Galicyjskiej Kolei Transwersalnej” oraz „Plany budowy linii kolejowej Podłęże – Piekiełko” – o tym m.in. rozmawiali pasjonaci tego niezwykłego szlaku.
Miłośnicy dawnej „ciuchci” mieli też okazję odbyć podróż w czasie – skład retro wyprawił się na szlak z Chabówki do Dobrej i z Dobrej do Kasiny Wielkiej.
Dziewiętnaście szczytów, dzienne i nocne wędrówki, a do tego dwa wielkie festiwale i piknik kolejowy – tak prezentuje się IX już edycja wielkiej rodzinnej akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”. Turyści, którzy zdobędą wszystkie 19 „wysp”, otrzymają prestiżowe „Złote Rysie”.
W najbliższą niedzielę kolejne wyzwanie – Jasień. Tego dnia rozpoczyna się także już VI Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”. 24 czerwca zaprasza do siebie Tokarnia.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Mówimy po krakosku, odc. 7
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
