- Na stacji w Kasinie Wielkiej już po raz kolejny śpiewem będziemy walczyli o rewitalizację historycznej części trasy nr 104 na odcinku Kasina Wielka - Dobra - Tymbark, a więc tym, który nie jest objęty modernizacją przy budowie linii Podłęże - Piekiełko - mówi Czesław Szynalik, wielki miłośnik tego pięknego szlaku żelaznego, ale także pierwszorzędny piechur, a zarazem pomysłodawca akcji Odkryj Beskid Wyspowy.

WARS wita WAS w Kasinie Wielkiej
„Jedzie pociąg z daleka” Ryszarda Rynkowskiego, „Remedium” Maryli Rodowicz, „Balladę wagonową” Skaldów, „Dwa serca, jak pociągi dwa” Wojciecha Młynarskiego, a także „Pospieszny pociąg ósma dwie” - te piosenki na pewno usłyszymy 23 czerwca na stacji kolejowej w Kasinie Wielkiej. Oczywiście podczas XII Galicyjskiego Pikniku Kolejowego nie zabraknie tradycyjnej próby bicia rekordu świata w liczbie osób śpiewających piosenkę „Wars wita” Wałów Jagiellońskich.
Malowniczy piknik rozpocznie się 23 czerwca (niedziela) o godz. 14. Na stacji swój kunszt muzyczny zaprezentują „Zośka C-Dur”, Orkiestra Dęta „Echo Zagórzan” z Kasiny Wielkiej oraz Zespół Ludowy „Skrzydlanie” ze Skrzydlnej. I wspomnieć trzeba, że XII Galicyjski Piknik Kolejowy przygotowali Lokomotywa Koalicja Kolei Galicyjskiej, Forum Gmin Beskidu Wyspowego oraz ośrodek Kasina Ski.
Piękny jubileusz Galicyjskiej Kolei Transwersalnej to świetna okazja, by - oprócz oczywiście części muzycznej i kulinarnej - poznać bliżej losy tego imponującego cudu techniki. Specjalnie zorganizowaną konferencję naukową, której tematem będzie oczywiście „140 lat Galicyjskiej Kolei Transwersalnej 1884-2024. Tradycja i Nowoczesność: Podłęże - Piekiełko” poprowadzi Maciej Kwaśniewski, nie tylko wielbiciel tego wyjątkowego szlaku, ale także autor m.in. „Galicyjskiej Kolei Transwersalnej - fenomenu cywilizacji technicznej”. W tym niezwykłym spotkaniu weźmie udział prof. Stanisław Mazur, I zastępca prezydenta Krakowa, a także były rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
O „140 latach Galicyjskiej Kolei Transwersalnej” opowiadał będzie również prof. Jacek Purchla, historyk sztuki, ekonomista, a także specjalista z zakresu dziedzictwa kulturowego. „Ta sama droga, nowa technologia”. Czy rzeczywiście? O tym będzie mówił z kolei Włodzimierz Zembol, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK SA w Nowym Sączu.
I nie można zapomnieć, że stacja kolejowa w Kasinie Wielkiej to nie tylko miejsce malowniczego pikniku, ale także wspaniały zabytek techniki, niezwykła pamiątka historyczna, jedno z najbardziej malowniczych miejsc na szlaku Galicyjskiej Kolei Transwersalnej, ale także gwiazda filmowa.
Na stacji w Kasinie Wielkiej będzie więc barwnie, gwarno, wesoło, ale też zapewne nie zabraknie nutek sentymentalnych.
Kto pokona Śnieżną Panią?
23 czerwca będzie również wyśmienitą okazją, by spróbować sił nie tylko w śpiewaniu, ale także w marszu. Do zdobycia, w ramach tradycyjnej wakacyjnej akcji Odkryj Beskid Wyspowy, będzie bowiem panująca nad stacją kolejową w Kasinie Wielkiej - Śnieżnica.
- Podejście jest dość strome, więc parę kropel potu zapewne spadnie nam z czoła. Ale przecież o to w tym chodzi - tak o marszu na Śnieżnicę mówią ci, którzy już nieraz bywali na tej beskidzkiej „wyspie”. Oczywiście, można też wspiąć się na nią w nieco spokojniejszym, rodzinnym tempie, co jakiś czas np. przystając, by delektować się otaczającymi krajobrazami.
Wyprawa na Śnieżnicę (1006 m n.p.m.) rozpocznie się stosunkowo wcześnie, bo o godz. 8. Piechurzy wyruszą z parkingu koło przystanku PKS w Porąbce. Na szczyt doprowadzi ich szlak Skrzydlańskich Zbójników im. Henryka Pazdura. Wędrówka odbędzie się bez względu na pogodę. Udział w niej jest bezpłatny i nie wymaga zgłoszenia. Wystarczy przyjść na miejsce zbiórki. Organizatorzy przypominają również, że każdy bierze w niej udział na własną odpowiedzialność.
Dlatego też wybierając się na tę „wyspę”, warto pamiętać nie tylko o dobrych górskich butach, ale przede wszystkim o wodzie do picia i paru kanapkach oraz chroniących przed słońcem okularach, czapkach i kapeluszach. Na wszelki wypadek trzeba mieć w swoim plecaku również coś chroniącego przed deszczem.
Na szczycie odprawiona zostanie polowa msza św., a po niej turyści zejdą na stację kolejową PKP w Kasinie Wielkiej. Tutaj ze swego grona wyłonią m.in. najmilszego, najmłodszego i najstarszego piechura.
Nagrodzeni zostaną również ci - zarówno z Polski jak i ze świata - którzy pokonali najdłuższą drogę, by spotkać się na Śnieżnicy, oraz ci, którzy Beskid Wyspowy odkrywają rodzinnie, a także osoby, które wykażą się największą wiedzą o tej pięknej krainie. Oczywiście nie zabraknie także tradycyjnej wspólnej fotografii oraz smakowitego wsparcia od Kół Gospodyń Wiejskich.

Beskidzkie Rytmy i smaki
I warto pamiętać, że już 22 czerwca - a więc w sobotę - na odkrywców Beskidu Wyspowego czeka przygoda z XI edycją Festiwalu Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i smaki”. Na inauguracyjne spotkanie z jednym i drugim, do malowniczego parku Małachowskich (od godz. 17), zaprasza Dobra.
