Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Prof. Stanisław Mazur: "Gabinet psychologiczny powinien być w każdej szkole"

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
- 23 lutego to dzień, w którym wyjątkowo mocno wybrzmiewa narastający problem depresji, szczególnie wśród młodych ludzi - mówił Stanisław Mazur podczas briefingu prasowego z psychiatrą, profesorem Andrzejem Cechnickim.
- 23 lutego to dzień, w którym wyjątkowo mocno wybrzmiewa narastający problem depresji, szczególnie wśród młodych ludzi - mówił Stanisław Mazur podczas briefingu prasowego z psychiatrą, profesorem Andrzejem Cechnickim. mat. prasowe
- 23 lutego to dzień, w którym wyjątkowo mocno wybrzmiewa narastający problem depresji, szczególnie wśród młodych ludzi - mówił Stanisław Mazur podczas briefingu prasowego z psychiatrą, profesorem Andrzejem Cechnickim. Spotkanie odbyło się w Środowiskowym Domu Pomocy przy ulicy Olszańskiej. Kandydat zadeklarował, że jako prezydent będzie dążył do stworzenia gabinetu psychologa w krakowskich szkołach.

"Skala problemu jest przerażająca"

- Ten dzień przypomina nam dobitnie, że stoimy u progu katastrofy, może już nawet za nim. Musimy walczyć z depresją całą możliwą mocą, jaką dysponuje miasto. Absolutnie konieczne jest utworzenie gabinetu psychologicznego w każdej krakowskiej szkole - deklaruje prof. Stanisław Mazur.

Kandydat na prezydenta Miasta Krakowa dodał także, że potrzebna jest kampania edukacyjna z prawdziwego zdarzenia. Nie oparta na sloganach, ale na realnych działaniach, takich jak warsztaty dla rodziców i szkolenia dla nauczycieli i poszerzenie zakresu dostępności specjalistów poza szkołami. Wskazał także na koszty, związane z otwarciem gabinetów w szkołach.

- To ponad 15 mln zł w skali roku, ale trzeba wyjątkowo niskiej wrażliwości, by stwierdzić, że to środki, których nie możemy wydać. Będę czynił starania o to, by takie gabinety powstały, a już dziś do władz miasta składam petycję w tej sprawie. Tu naprawdę nie ma czasu na rozważania, chodzi o życie i zdrowie - tłumaczył Mazur.

Kandydat na prezydenta wskazywał także na inne możliwe działania, w tym zwiększenie liczby kierunków studiów kształcących pedagogów specjalnych i psychologów na krakowskich uczelniach.

- Dziś mamy z jednej strony narastający problem depresji wśród dzieci, z drugiej zaś olbrzymi deficyt specjalistów. Wiem jak prowadzić dialog z uczelniami, to także rola prezydenta miasta - komentował Stanisław Mazur i dodał, że warto rozważyć także uruchomienie dedykowanego, psychiatrycznego szpitala dziecięcego.

- Szczególnie w takim dniu musimy zwrócić uwagę na problem depresji. Z problemami natury psychologicznej zmaga się co czwarty mieszkaniec naszego miasta. Jako dobra wspólnota musimy zacząć bardziej na to zwracać uwagę. Także z perspektywy seniorów, których wkrótce będzie w Krakowie ponad 300 tysięcy, musimy zacząć rozwiązywać problem. To rola samorządu - mówił prof. Andrzej Cechnicki, wybitny lekarz psychiatrii, psychoterapeuta i wiceprzewodniczący Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej.

Depresja będzie największą chorobą cywilizacyjną na świecie

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w 2020 r. depresja była drugą najczęściej występującą chorobą na świecie. Ponieważ wykrywana jest ona coraz częściej, we wszystkich grupach wiekowych, do 2030 r. może to być najczęściej występujące schorzenie. Według WHO na depresję choruje 280 mln ludzi na świecie, czyli około 3,8 proc. populacji). Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób. Dane NFZ wskazują, że w 2021 r. świadczenia z rozpoznaniem głównym lub współistniejącym depresji udzielono 682 tys. pacjentom.

Depresja wśród dzieci i młodzieży

Niepokojący jest wzrost objawów depresji wśród dzieci i nastolatków. Według Forum Przeciw Depresji w 2022 r. 1 proc. dzieci przedszkolnych powyżej drugiego i trzeciego roku życia cierpiało na kliniczną depresję, a także 2 proc. w grupie 6–12 lat oraz aż do 20 proc. w grupie starszych nastolatków. Młodzież, jak również dzieci, znajdują się w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na depresję. Komenda Główna Policji poinformowała, że tylko w 2022 r. odnotowano 2031 prób samobójczych, z czego 150 zakończyło się zgonem.

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska