Mistrz świata w boksie aresztowany na lotnisku w Krakowie 17.09.2024
Powody, dla których mistrz świata federacji WBC, WBA, WBO i IBO został zatrzymany przez Straż Graniczną, nie są jasne. Do zatrzymania Usyka w Krakowie najpierw odniósł się ukraiński minister spraw zagranicznych.
"Strona ukraińska kategorycznie nie akceptuje postawy przedstawionej na nagraniu wideo wobec swojego obywatela i obrońcy. Ponadto minister Andriej Sibiga skontaktował się już z polską stroną w celu natychmiastowego rozwiązania tej sytuacji. Minister polecił również konsulowi generalnemu wyrażenie protestu" - napisano w komentarzu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy.
Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Andriej Sibiga zwrócił się do ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego z prośbą o natychmiastowe wyjaśnienie tej sytuacji, a władze ukraińskiego MSZ poleciły Konsulowi Generalnemu w Polsce wyrazić „protest i oburzenie w związku z postawą polskich służb”.
Ukraiński dyplomata miał się natychmiast udać się na lotnisko w Krakowie-Balicach.
"Szczegóły incydentu są obecnie wyjaśniane, powiedział Żan Bełeniuk, pierwszy zastępca przewodniczącego Komitetu Młodzieży i Sportu Rady Najwyższej" - poinformował wkrótce potem ukraiński profil Blyskavka na portalu X.
Głos zabrała też Jekaterina Usyk, żona ukraińskiego pięściarza, która na Instagramie napisała: „Wszystko w porządku, wszystko w porządku!!! Później Oleksandr wszystko wyjaśni!!! Nic kryminalnego. Dobranoc wszystkim”.
Portal Interia zwrócił się o informacje do Natalii Vince, rzeczniczki prasowej Kraków Airport.
- Przedstawiciel przewoźnika nie dopuścił tego pana do rejsu. Interweniowała najpierw Służba Ochrony Lotniska oraz Straż Graniczna. Natomiast jakie są przyczyny, ustalę jutro, po zapoznaniu się z raportem - powiedziała Vince portalowi Interia.pl.
Interwencja Wołodymyra Zełenskiego. "Rozmawiałem z Usykiem przez telefon"
We wtorek przed północą na platformie X pojawiła się informacja o interwencji w sprawie Usyka samego Wołodymyra Zełenskiego. Prezydent Ukrainy bardzo dobrze się zna z pięściarzem, po agresji Rosji w 2022 roku spotkał się z nim, by wspólnie organizować zbiórkę na generatory prądu dla szpitali.
Wołodymyr Zełenski poinformował we wtorek o swoim skutecznym działaniu w sprawie zwolnienia rodaka zatrzymanego na lotnisku w Krakowie.
Rozmawiałem przez telefon z Ołeksandrem Usykiem, kiedy był zatrzymany. Byłem oburzony takim podejściem do naszego obywatela i orędownika. Poleciłem ministrowi spraw zagranicznych Ukrainy Andrijowi Sybizie i ministrowi spraw wewnętrznych Ukrainy Ihorowi Klemence, aby natychmiast przyjrzeli się wszystkim szczegółom incydentu na krakowskim lotnisku. Gdy tylko poinformowano mnie, że wszystko jest w porządku, nasz mistrz został zwolniony i nikt go już nie zatrzymywał" — napisał Zełenski za pośrednictwem aplikacji Telegram.
Według Onetu, który powołuje się na informacje uzyskane od promotora boksu Andrzeja Wasilewskiego, Usyk został zatrzymany, gdyż kwestionował działania polskich służb, które nie chciały wpuścić na pokład samolotu jego kolegi. Pięściarz miał odlecieć do Salonik. Z kolei media brytyjskie podają, że Ukrainiec ma się pojawić w sobotę na gali boksu w Londynie, by obejrzeć starcie pomiędzy Anthonym Joshuą i Danielem Duboisem. Będą walczyć o pas mistrza IBF, którego w czerwcu... zrzekł się właśnie Usyk.
Wkrótce po zwolnieniu przez polskie służby Usyk odniósł się do sprawy zatrzymania w oświadczeniu opublikowanym na platformie X.
Wszystko w porządku, moi przyjaciele. Doszło do nieporozumienia, które zostało szybko wyjaśnione. Dziękuję wszystkim, którzy byli zaniepokojeni. Dziękuję ukraińskim dyplomatom za wsparcie. I szacunek dla polskich stróżów prawa, którzy wykonują swoje obowiązki bez względu na wzrost, wagę, rozpiętość ramion i insygnia — napisał po angielsku.
Mistrz świata w kajdankach na lotnisku w Krakowie 17.09.2024
37-letni pięściarz często bywa w Krakowie przejazdem, a przed dwoma laty zatrzymał się na dłużej, by odwiedzić piłkarzy Ukrainy przygotowujących się w ośrodku treningowym Cracovii w Rącznej do organizowanego na stadionie przy ulicy Kałuży meczu w Lidze Narodów ze Szkocją.
W sierpniu ubiegłego roku Usyk zmierzył się na Tarczyński Arenie we Wrocławiu o mistrzowskie pasy WBA, WBO i IBF ze wspomnianym Brytyjczykiem Duboisem i wygrał przez nokaut w 9. rundzie.
Ukrainiec, który w maju pokonał Tysona Fury'ego i obecnie przygotowuje się do zaplanowanej na 21 grudnia w Rijadzie rewanżowej walki z Brytyjczykiem w obronie mistrzowskich pasów, przeszedł w ostatnich dniach specjalistyczne badania wydolnościowe na AWF w Katowicach. Pięściarz od lat współpracuje z dr hab. Jakubem Chyckim. Profesor AWF Katowice z Instytutu Nauk o Sporcie od dawna odpowiada za przygotowanie motoryczne Usyka. Renomę zdobył pracując wcześniej jako trener przygotowania fizycznego Tomasza Adamka, Mariusza Wacha i Artura Szpilki.
Usyk był amatorskim mistrzem Europy w wadze półciężkiej (2008 rok) i mistrzem świata (2011), a następnie zdobył złoty medal na igrzyskach olimpijskich w Londynie (2012), a po przejściu na zawodowstwo stoczył 20 walk, w których nie znalazł pogromcy. Po pokonaniu na punkty w Rijadzie Fury'ego został pierwszym od 24 lat niekwestionowanym mistrzem świata w wadze ciężkiej federacji WBC, WBA, WBO, IBF i IBO. Tym samym nawiązał do wielkich sukcesów w ringu swoich rodaków, Wołodymyra i Witalija Kliczków. Ten ostatni jest obecnie merem Kijowa.
Ukraińskie media przypominają, że w marcu 2009 roku Witalij Kliczko został zatrzymany na lotnisku we Frankfurcie nad Menem, gdy niemieccy celnicy zakwestionowali m.in legalność przewożonego przez niego szwajcarskiego zegarka.
