W liście protestacyjnym, który przekazali do zarządu Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu, kierowcy autobusów napisali m.in:
"Środki higieniczne, strefa buforowa i brak bezpośredniego kontaktu z pasażerami dawał nam poczucie bezpieczeństwa i komfortu psychicznego i minimalizował możliwość zarażenia się koronawirusem, dlatego też wnosimy o pozostawienie tych rozwiązań bez zmian".
W autobusach są biletomaty
Podpisało się pod nim ok. 50 kierowców. Podkreślili też, że - co bardzo ważne - w autobusach są biletomaty a w Olkuszu i okolicznych miejscowościach punkty sprzedaży biletów. Nikt więc nie jest pozbawiony możliwości ich zakupu.
Kierowcy przede wszystkim zwyczajnie boją się o zarażenie tym niebezpiecznym wirusem, co w efekcie sparaliżowało by komunikację gminną. Znów jest coraz więcej zakażeń.
- Jeżeli któryś z nas zarazi się od pasażera, to zarazi kolegów. Wtedy cała olkuska komunikacja przestanie jeździć, bo pójdziemy na kwarantannę
- mówi jeden z niezadowolonych kierowców. - Zresztą po co było kupować biletomaty? I innych miastach, jak jest taka maszyna, to kierowca jest od kierowania i dbania o bezpieczeństwo. A nas na siłę chcę zrobić sprzedawcami - denerwuje się mężczyzna.
Decyzję o sprzedaży biletów w autobusach, która ma obowiązywać od 3 sierpnia, podjął zarząd ZKG "KM". Jak przekonuje Tadeusz Chwast, przewodniczący Zarządu Związku, sprzedaż biletów przez kierowcę wynika nie tylko z zapisów umów ale też z potrzeb zgłaszanych przez pasażerów i przedstawicieli samorządów gmin należących do Związku, czyli oprócz Olkusza, Bukowna, Bolesławia i Klucz.
- W okresie pandemii sprzedaż biletów powinna się ona odbywać z zachowaniem wszystkich możliwych środków bezpieczeństwa
- podkreśla Tadeusz Chwast. Pasażerowie powinni nosić maseczki a za zapewnienie kierowcom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy odpowiada operator, czyli firmy, do których należą autobusy. Takich jest pięć.
Starsi pasażerowie skarżą się, że nie radzą sobie z obsługą automatów, ale nie wszyscy.
- Też kiedyś wolałam, żeby bilet kupować u kierowcy niż w biletomacie, jak nie było nigdzie w pobliżu kiosku, ale kiedy odgrodzili nam kierowców taśmami i musiałam się przemóc, to okazało się, że to wcale nie jest trudne - mówi Katarzyna Barczyk z os. Pakuska w Olkuszu, emerytka. - Raz tylko trzeba dokładnie przeczytać instrukcję na biletomacie, a potem to już jest "z górki" - śmieje się kobieta. I zachęca też innych do pójścia "w stronę nowoczesności" - jak mówi.
Pasażerowie jeżdżą na gapę?
W związku podkreślają, że od czasu pandemii koronawirusa spadła im sprzedaż biletów. Nie tylko dlatego, że jeździ mniej osób, ale też więcej niż wcześniej pasażerów jeździ na gapę. Widać to na monitoringu autobusów, bo wszystkie mają w środku kamery - ludzie pokręcą się przed biletomatem, ale nic nie kupują. Wiążą to z tym, że nie potrafią obsługiwać urządzeń.
Kierowcy z tym się nie zgadzają. - Jak ktoś chce kupić bilet to kupi. Może garstka - i to starszych pasażerów - ma faktyczny problem z obsługą biletomatów, dla większości to świetna wymówka - przekonują.
- Niezwykły hotel w Zatorze. Zbudowany z kontenerów! Pierwszy taki w Polsce
- Gdzie na wycieczkę z dzieckiem? 12 pomysłów na szybki wypad z Olkusza
- Imperium byłego księdza Natanka upada? Jest nakaz rozbiórki!
- Park w Kościelcu zmieni swoje oblicze. Prace ruszą jeszcze w tym roku [ZDJĘCIA]
- Najlepsze memy o Wadowicach. Śmieją się z kremówek?
FLESZ - Lekcje od września w szkołach, są wytyczne GIS
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?