- Dzięki badaniom archeologicznym jesteśmy w stanie prześledzić fazy rozwoju kwartału królewskiego - podkreśla archeolog Przemysław Muzolf.
W miejscu, gdzie obecnie stoi budynek dawnego starostwa, w XV-XVIII wieku istniały kilkupiętrowe kamienice. W jednej z nich znajdowała się królewska mennica. Z czasem, przez szkody górnicze, zaczęły osiadać, pękać i pod koniec XVIII w. zapadła decyzja, żeby je rozebrać.
- Monety znalezione w podziemiach, wskazują na to, że odkryliśmy piwnice funkcjonujące od XV do XVII w. Niektóre są zachowane w całości, inne częściowo zniszczone - mówi Przemysław Muzolf. Część pomieszczeń posiada stosunkowo dobrze zachowane kamienne ściany, sklepienia, obramowania okien i drzwi, bo kiedyś główny plac miasta był kilka metrów niżej. Odkryto także oryginalne kamienne schody. Z piwnic wydobyto fragmenty naczyń ceramicznych i dużą ilość kolorowych kafli z pieców, które ogrzewały kamienice z XVI i XVII w.
- Ostatnio natrafiliśmy np. na ciekawe kamienne słońce o średnicy ok. 50 cm. Są na nim częściowo zachowane kolory - żółty, czerwony i granatowy - zwraca uwagę archeolog. - Nie liczyliśmy na tak wiele odkryć. Nie spodziewaliśmy się, że te piwnice będą tak duże i głębokie. Największa ma 6 na 9 metrów i jest wysoka na 3,5 metra. To jak duże mieszkanie - zwraca uwagę nasz rozmówca.
W środku więcej przestrzeni
Obecnie prowadzone są roboty na całym obiekcie - nie tylko prace wykopaliskowe na dziedzińcu, ale też remont elewacji, dachu oraz pomieszczeń na parterze i pierwszym piętrze.
Olkusz. Odkrywamy piękne wnętrza gmachu dawnego starostwa
- Staramy się zostawiać wszystkie zabytkowe elementy architektoniczne, żeby budynek po remoncie był jak najbliższy oryginalnej zabudowy sprzed lat - wyjaśnia Agnieszka Kaczmarczyk, naczelnik Wydziału Urbanistyki i Ochrony Zabytków olkuskiego magistratu. Obiekt został wyczyszczony ze współczesnych karton-gipsowych uzupełnień ścian. - Dzięki temu zyskaliśmy piękne przestrzenie. Takie, jakie były w tym budynku kiedyś - podkreśla Agnieszka Kaczmarczyk.
W niektórych miejscach udało się odzyskać oryginalną posadzkę i zielonkawą kolorystykę przy oknach. Piękne, kolorowe piece zostały rozebrane, ale po remoncie budynku odtworzone wrócą na swoje miejsca.
- Zostawiliśmy też oryginalną więźbę dachową kołkowaną z XIX w. Jest w dobrym stanie, a ekspertyza wykazała, że udźwignie dach - wyjaśnia Agnieszka Kaczmarczyk. Docelowo, na poddaszu, gdzie mają być pokoje hotelowe, w każdym pomieszczeniu mają zostać wyeksponowane fragmenty drewnianych słupów.
Muzeum, hotel i restauracja
W podziemiach starego starostwa mają się znaleźć pomieszczenia muzealne. Na parterze i pierwszym piętrze planowane jest urządzenie restauracji i lokali o charakterze komercyjnym, np. sklepików z pamiątkami.
Poddasze ma być przeznaczone na pokoje gościnne i salę konferencyjną. Na dziedzińcu ma zostać odtworzony przebieg murów kamienic. Część odkryć zostanie przeszklona. Obok znajdzie się ogródek restauracyjny.
Informacje o projekcie
Projekt pod nazwą „Rewitalizacja kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza” uzyskał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 - 2020. Całkowita wartość projektu to prawie 19 mln zł, w tym przyznane dofinansowanie na dzień 1 września 2018 r. to nieco ponad 6,5 mln zł.
Poza remontem budynku dawnego starostwa ważną częścią projektu jest utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach olkuskiego ratusza, przedstawiającej historię Srebrnego Miasta. Pierwsza część będzie poświęcona średniowiecznemu i nowożytnemu górnictwu oraz hutnictwu, druga część dziejom Olkusza.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
