FLESZ - Niższy VAT dla gastronomii?
Inicjatorzy dyskusji zwracają uwagę na resocjalizacyjną funkcję literatury. Mimo społecznej izolacji przez zaproponowaną formę uczestnictwa w kulturze chcą nie tylko rozwijać wśród więźniów kompetencje i postawy czytelnicze, promować dobrą książkę, lecz także ułatwiać dostęp do sztuki, która pozwala lepiej poznać i zrozumieć rzeczywistość.
- W ramach „Szkoły czytania” spotykamy się nie tylko w zakładach karnych, ale i miejscach bardziej oczywistych, jak szkoły czy biblioteki, by dyskutować o przeczytanych tekstach. Założenie, które przyjęliśmy, jest następujące: świat nabiera sensu dzięki opowieści, a lektura pozwala nam zrozumieć rzeczywistość. Kiedy tę rzeczywistość rozumiemy, możemy ją lepiej zamieszkiwać i zawiązywać lepsze relacje z innymi - podkreśla Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu Conrada i aktywista literacki, który od kilku lat prowadzi zajęcia w krakowskim areszcie śledczym.
W projekcie udział wezmą osadzeni z aresztu przy ulicy Montelupich, którzy raz w miesiącu porozmawiają o wybranych tekstach literackich. Inspiracją do wspólnej dyskusji będą książki „Wybryk natury” Margaret Atwood, „Sto dni” Lukasa Bärfussa, „Nieważcy” Valerii Luiselli, „Fatum i furia” Lauren Groff czy „Pożar” Ericha Frieda. Te literackie inicjatywy adresowane do osadzonych w zakładach karnych są kontynuacją działań podejmowanych przez KBF w poprzednich latach.
– W polskich aresztach i zakładach karnych przebywa obecnie ponad 80 tys. osób. Znaczenie edukacji literackiej w procesie resocjalizacji tej grupy podkreślamy od lat, organizując konferencje „Literatura w więzieniu” czy inicjując tematyczne dyskusje podczas Festiwalu Conrada – podkreśla Urszula Chwalba, kierowniczka Działu Literackiego KBF, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.
Również "Szkoła czytania" nie jest nowym programem. Pierwsza edycja skupiła więźniów wokół zaproponowanej przez KBF lektury w 2018 roku. Teraz jednak po raz pierwszy warsztaty te odbędą się zdalnie.
- Tego nie wolno robić w bloku! Grill, czy "dymek" na balkonie to dopiero początek
- Te rasy psów są najmądrzejsze. Chcesz nauczyć psa sztuczek? Wybierz którąś z tych ras
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym
- Pseudografficiarze niszczą Kraków. Czy to również efekt pandemii? [ZDJĘCIA]
- Nowa lista leków refundowanych. Najwięcej zmian dla pacjentów onkologicznych
