Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. 40. rocznica kanonizacji o. Maksymiliana Kolbego, który jest patronem Ziemi Oświęcimskiej. Zobaczcie ZDJĘCIA

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Z okazji 40. rocznicy kanonizacji o. Maksymiliana Kolbego odbyły się uroczystości w Oświęcimiu
Z okazji 40. rocznicy kanonizacji o. Maksymiliana Kolbego odbyły się uroczystości w Oświęcimiu Diecezja Bielsko-Żywiecka / Robert Karp
Na terenie Miejsca Pamięci Auschwitz oraz kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego na os. Chemików w Oświęcimiu odbyły się uroczystości w związku z 40. rocznicą wyświęcenia o. Maksymiliana, który poniósł męczeńską śmierć w niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau. Św. Maksymilian Kolbe jest patronem Ziemi Oświęcimskiej.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Modlitwa, kwiaty i znicze w byłym obozie Auschwitz

Obchodom rocznicy w Oświęcimiu przewodniczył bp Piotr Greger, który najpierw odwiedził miejsce męczeńskiej śmierci franciszkanina z Niepokalanowa w byłym niemieckim obozie Auschwitz. Towarzyszyli mu księża dekanatu oświęcimskiego, franciszkanie, wśród nich prowincjał krakowski prowincji franciszkanów konwentualnych o. Marian Gołąb oraz kustosz prowincjalny Kustodii św. Franciszka w Boliwii o. Ronald Ramiro Armijo Zelada, a także parafianie i przedstawiciele Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz samorządowcy z miasta i powiatu.

Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą apel obozowy, podczas którego o. Maksymilian ofiarował swe życia za współwięźnia, odwiedzili celę w Bloku 11, gdzie śmiercią męczeńską zginął franciszkanin. Ponadto modlono się w ciszy pod Ścianą Straceń i w celi śmierci.

Uroczystość w kościele św. Maksymiliana w Oświęcimiu

Druga część uroczystości odbyła się w kościele pw. św. Maksymiliana Męczennika na os. Chemików, który został konsekrowany 34 lata temu przez kard. Franciszka Macharskiego. W homilii bp Greger zwrócił uwagę na to, że wydarzenie z placu apelowego i bunkra głodowego na terenie niemieckiego obozu nie przesłoniło wielkości sylwetki Rajmunda Maksymiliana Kolbego. Podkreślił, że był on człowiekiem wielkiego intelektu.

- Dwa doktoraty na znaczących rzymskich uczelniach – jego odważne myślenie teologiczne, zwłaszcza w kwestiach mariologii, świetny apologeta stający w obronie doktryny katolickiej, doskonały organizator, oddany duszpasterz, ceniony wychowawca, gorliwy zakonnik. Maksymilian to również – a może przede wszystkim – niespotykana potęga ducha: mistyk, prorok przeczuwający swoją rychłą śmierć – wyliczył hierarcha.

Przypomniał ponadto słowa Jana Pawła II z dnia kanonizacji o. Maksymiliana o tym, że franciszkanin bezgraniczne ufał Niepokalanej.

- Ostatnią stacją ewangelizacji o. Maksymiliana okazał się obóz koncentracyjny Auschwitz, gdzie w wyniku zorganizowanego na sposób przemysłowy masowego mordu, motywowanego nienawiścią rasową i demonicznym nacjonalizmem, straciło życie wielu niewinnych ludzi. Zostali zamordowani nie za to, co zrobili, ale za to, kim byli – zwrócił uwagę biskup Greger.

Liturgię z biskupem koncelebrowali księża z dekanatu diecezjalnego, m.in. proboszcz oświęcimskiej parafii św. Maksymiliana ks. Mariusz Kiszczak i dziekan oświęcimski ks. Fryderyk Tarabuła.

Franciszkanin o. Maksymilian Maria Kolbe trafił do KL Auschwitz w maju 1941. W sierpniu 1941 oddał dobrowolnie życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka. Zmarł 14 sierpnia 1941 r. w bunkrze głodowym, dobity przez hitlerowców zastrzykiem fenolu. W 1971 r. został beatyfikowany przez papieża Pawła VI, a 10 października 1982 r. kanonizacji „męczennika pojednania” dokonał Jan Paweł II.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska