Prace przyniosły już odkrycie zapomnianego cmentarza przykościelnego, którego istnienie datuje się na późne średniowiecze. Jak twierdzą archeolodzy, dotychczas znane były dwie średniowieczne nekropolie w Oświęcimiu. Pierwsza, przeznaczona była dla mieszczan i znajdowała się przy kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Biedota oraz zmarli na choroby zakaźne grzebani byli poza murami miejskimi przy kościele pw. św. Mikołaja w rejonie obecnej ul. Mikołajskiej.
Cmentarz przy kościele salezjańskim jest trzecią oświęcimską nekropolią z okresu średniowiecza.
- Wbrew pierwotnym przypuszczeniom, nie był to cmentarz zakonny - tłumaczy Grzegorz Mądrzycki, archeolog. - Świadczy o tym odkrycie szczątków dzieci i niemowląt - dodaje badacz.
Ubiegłoroczne prace archeologiczne pozwoliły odsłonić 25 grobów, m.in. odnaleziono szczątki mężczyzny z odciętą głową umieszczoną pomiędzy nogami, co świadczy o tzw. pochówku antywampirycznym.
Po tych doniesieniach Muzeum Zamek postanowiło kontynuować prace badawcze. Na ten cel przeznaczyło 44 tys. złotych. - Dotychczasowe wykopaliska przyniosły nie tylko odkrycie ponad 40 grobów - mówi Wioletta Oleś, dyrektor Muzeum Zamek. - Oprócz tego przy byłym klasztorze dominikańskim odsłonięto również przykościelny ołtarz oraz kaplicę grobową - dodaje.
Zleceniodawca badań archeologicznych nie chce zdradzać wszystkich szczegółów. Zostaną ujawnione po konsultacjach z wojewódzkim konserwatorem zabytków oraz archeologami z Bielska-Białej i Wodzisławia. - Żal byłoby zasypać to wszystko, co odkryliśmy - mówi Grzegorz Mądrzycki. - Decyzja będzie należała do konserwatora zabytków oraz księdza proboszcza, który jest właścicielem terenu - dodaje.
Wybory 2011: Poznaj nowych posłów z Małopolski [ZDJĘCIA]
Wybieramy najpiękniejszy rynek w Małopolsce! Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!
Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
