Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej w hołdzie mieszkańcom niosącym pomoc więźniom KL Auschwitz
Budynek zlokalizowany jest 200 metrów od byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz. W okresie międzywojennym był magazynem surowca Zakładu Polskiego Monopolu Tytoniowego, a w czasie niemieckiej okupacji pełnił pomocniczą funkcję dla obozu KL Auschwitz jako magazyn SS „Lagerhaus” (magazyn żywnościowy dla obozowej załogi SS).
Dla wielu odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau ciągłym zaskoczeniem jest, że Oświęcim zapisał się w historii nie tylko jako miejsce największego ludobójstwa w dziejach ludzkości. Mało kto z nich wie, z jakim poświęceniem tutejsza ludność, niejednokrotnie z narażeniem życia, niosła pomoc więźniom obozu. Będzie o niej przypominać właśnie Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.
Remont historycznego budynku tzw. Lagerhausu, na ostatniej prostej
Choć budynek ma już kilkadziesiąt lat, w środku został gruntowanie zmodernizowany i wyposażony w najnowsze zdobycze techniki. Do bryły obiektu została dobudowana klatka schodowa i zamontowana winda.
Trwają prace wykończeniowe. Otoczenie budynku wzbogaciło się o miejsca parkingowe i uliczki dojazdowe z obu stron obiektu. W toku są także nasadzenia. Ważnym elementem będzie ścieżka edukacyjna, która znajduje się na placu od strony ul. Kolbego. Na ścieżkach stanie osiem rzeźb-odlewów dzieci, które w czasie II wojny światowej pomagały więźniom Auschwitz. Wprowadzone zostaną także dodatkowe elementy edukacyjne adresowane do dzieci i młodzieży. Z kolei powstały przy budynku taras ma służyć jako przestrzeń artystyczna, w tym koncertowa.
- Jesteśmy na ukończeniu prac remontowo-budowlanych
– mówi Dorota Mleczko, dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. - Rozpoczynamy prace związane z montażem wystawy stałej. W najbliższych tygodniach będzie dostarczone i montowane wyposażenie biurowo-komputerowe do części administracyjnej. Jeśli nic złego nie stanie na przeszkodzie, a mam tu na myśli względy pandemiczne, na przełomie roku będziemy przenosić się – dodaje.
Otwarcie placówki dyrekcja planuje w kwietniu 2022 r. Obchodzony jest wówczas Miesiąc Pamięci. Wtedy też przypada kolejna rocznica deportacji przez niemieckich okupantów mieszkańców Oświęcimia i okolicznych miejscowości, w związku z budową i rozbudową obozu koncentracyjnego Auschwitz.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Oświęcim 20 lat temu. Miejsca, w których dzisiaj stoją galerie i centra handlowe
- "Ekonomik" w Oświęcimiu na archiwalnych fotografiach. Szkoła ma już 60 lat
- Meble oferowane przez oświęcimian na OLX. Zobaczcie
- Medale i nagrody z okazji Święta Miasta w Oświęcimiu
- Unia Oświęcim druga w hokejowym Memoriale Artura Malickiego. Zobaczcie zdjęcia
- Kolorowe, radosne i charytatywne zakończenie wakacji w Brzeszczach
FLESZ - Będzie nowe święto państwowe?
