Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Docelowa siedziba Muzeum Pamięci prawie gotowa. Na przełomie roku wprowadzka, oficjalne otwarcie w kwietniu 2022 r. [ZDJĘCIA]

Monika Pawłowska
Z aktualnym stanem prac zapoznali się powiatowi samorządowcy. Przewodnikiem po powstającej siedzibie Muzeum Pamięci była dyrektor tej placówki Dorota Mleczko.Organizatorem Muzeum Pamięci, jest Powiat Oświęcimski, a organem współprowadzącym Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Z aktualnym stanem prac zapoznali się powiatowi samorządowcy. Przewodnikiem po powstającej siedzibie Muzeum Pamięci była dyrektor tej placówki Dorota Mleczko.Organizatorem Muzeum Pamięci, jest Powiat Oświęcimski, a organem współprowadzącym Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. RL/Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu
Dobiegają końca prace remontowo-budowlane w historycznym budynku tzw. Lagerhausu przy ul. Kolbego w Oświęcimiu na potrzeby siedziby Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Na przełomie roku dyrekcja i pracownicy Muzeum Pamięci opuszczą tymczasową siedzibę przy ul. Wyspiańskiego 10 i przeniosą się do docelowej. Oficjalne otwarcie placówki, planowane jest w kwietniu 2022 roku. Zobacz, jak wygląda teraz. Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE [przycisk]g[/przycisk]

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej w hołdzie mieszkańcom niosącym pomoc więźniom KL Auschwitz

Budynek zlokalizowany jest 200 metrów od byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz. W okresie międzywojennym był magazynem surowca Zakładu Polskiego Monopolu Tytoniowego, a w czasie niemieckiej okupacji pełnił pomocniczą funkcję dla obozu KL Auschwitz jako magazyn SS „Lagerhaus” (magazyn żywnościowy dla obozowej załogi SS).

Dla wielu odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau ciągłym zaskoczeniem jest, że Oświęcim zapisał się w historii nie tylko jako miejsce największego ludobójstwa w dziejach ludzkości. Mało kto z nich wie, z jakim poświęceniem tutejsza ludność, niejednokrotnie z narażeniem życia, niosła pomoc więźniom obozu. Będzie o niej przypominać właśnie Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Remont historycznego budynku tzw. Lagerhausu, na ostatniej prostej

Choć budynek ma już kilkadziesiąt lat, w środku został gruntowanie zmodernizowany i wyposażony w najnowsze zdobycze techniki. Do bryły obiektu została dobudowana klatka schodowa i zamontowana winda.

Trwają prace wykończeniowe. Otoczenie budynku wzbogaciło się o miejsca parkingowe i uliczki dojazdowe z obu stron obiektu. W toku są także nasadzenia. Ważnym elementem będzie ścieżka edukacyjna, która znajduje się na placu od strony ul. Kolbego. Na ścieżkach stanie osiem rzeźb-odlewów dzieci, które w czasie II wojny światowej pomagały więźniom Auschwitz. Wprowadzone zostaną także dodatkowe elementy edukacyjne adresowane do dzieci i młodzieży. Z kolei powstały przy budynku taras ma służyć jako przestrzeń artystyczna, w tym koncertowa.

- Jesteśmy na ukończeniu prac remontowo-budowlanych

– mówi Dorota Mleczko, dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. - Rozpoczynamy prace związane z montażem wystawy stałej. W najbliższych tygodniach będzie dostarczone i montowane wyposażenie biurowo-komputerowe do części administracyjnej. Jeśli nic złego nie stanie na przeszkodzie, a mam tu na myśli względy pandemiczne, na przełomie roku będziemy przenosić się – dodaje.

Otwarcie placówki dyrekcja planuje w kwietniu 2022 r. Obchodzony jest wówczas Miesiąc Pamięci. Wtedy też przypada kolejna rocznica deportacji przez niemieckich okupantów mieszkańców Oświęcimia i okolicznych miejscowości, w związku z budową i rozbudową obozu koncentracyjnego Auschwitz.

FLESZ - Będzie nowe święto państwowe?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska