Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Mieszkańcy Oświęcimia czekali na ten dzień ponad pięć długich lat
Na koniec wojny w Oświęcimiu czekano ponad pięć długich lat wojny i okupacji od 1 września 1939 roku. Wtedy nad miastem pojawiły się pierwsze niemieckie samoloty.


Dwa dni później Niemcy wkroczyli do miasta. Ich marsz na Kraków polskie wojsko próbowało opóźnić wysadzając most Piastowski.



Tak zaczął się koszmar ponad pięciu lat tragicznej okupacji. 8 października 1939 roku Oświęcim dekretem Hitlera został wcielony do III Rzeszy. Jego nazwa została zmieniona przez okupanta na Auschwitz.



W kwietniu 1940 roku w dzielnicy Zasole Niemcy rozpoczęli budowę obozu koncentracyjnego, który w kolejnych latach został rozbudowany, stając się największym miejscem ludobójstwa w dziejach ludzkości.

Według spisu ludności, który Niemcy przeprowadzili jesienią 1940 roku, Oświęcim liczył 11,2 tys. mieszkańców, w tym 7613 Żydów. Zbiory Muzeum Auschwitz


Obóz i miasto doczekały wyzwolenia spod niemieckiej okupacji 27 stycznia 1945 roku po wkroczeniu żołnierzy Armii Czerwonej. Ostateczne zakończenie wojny ludność Oświęcimia przyjęła z ulgą jako symboliczny kres najbardziej tragicznego rozdziału w ponad ośmiowiekowej historii miasta. Z czasem dla wielu stało się jasne, że nie będzie to taka wolność, na jaką czekali.



Więcej zdjęć:
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Złota kolekcja hokeistów Unii Oświęcim zaczęła się 1992 roku. Zdjęcia
- Lodowisko w Oświęcimiu ma 60 lat. Miejsce wielu emocji i radości. Zdjęcia
- Tak wyglądał handel w Oświęcimiu w latach PRL-u. Zdjęcia
- Dziarski 100-latek z Oświęcimia. Pływa na basenie i ma konto na Facebooku
- TOP 12 zagadkowych, dziwnych i zabawnych nazw ulic w Oświęcimiu. Zdjęcia z opisami
- Duże i ważne inwestycje w Oświęcimiu i powiecie ze wsparciem z programu rządowego
