Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Na murze cmentarza żydowskiego można już w całości zobaczyć ptasi mural. To projekt Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu. ZDJĘCIA

Opracowanie: Bogusław Kwiecień
Na murze cmentarza żydowskiego przy ul. Dąbrowskiego w Oświęcimiu powstał ptasi mural
Na murze cmentarza żydowskiego przy ul. Dąbrowskiego w Oświęcimiu powstał ptasi mural Oshpitzin Facebook / Mychajlo Kapustian
Na murze cmentarza żydowskiego przy ul. Dąbrowskiego w Oświęcimiu gotowy jest w całości ptasi mural. Projekt Centrum Żydowskiego wykonany przez krakowskiego artystę Wojciecha Rokosza jest pierwszym takim przedsięwzięciem w Polsce.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Mural upiększył ulicę Dąbrowskiego w Oświęcimiu

Od kilku dni mieszkańcy Oświęcimia mogą już w całości oglądać ptasi mural namalowany na murze cmentarza żydowskiego w Oświęcimiu. Przedstawia osiem ptaków żyjących w tej części miasta. Obrazki są nieduże, tak że nie zaburzają powagi tego miejsca.

Jak podkreśla Tomasz Kuncewicz, dyrektor Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu jest to pierwszy taki projekt w Polsce, będący połączeniem edukacji ekologicznej z historią.

- Mural ma z jednej strony upiększyć miasto, a jednocześnie być zachętą do zwiedzania zabytkowego obiektu i poznawania wspólnej, wielokulturowej przeszłości Polski - zaznacza dyrektor Centrum.

Na cmentarzu jest około 1000 nagrobków będących świadectwem kilku wieków obecności społeczności żydowskiej w Oświęcimiu. Początki osadnictwa żydowskiego na terenie tego miasta datuje się na pierwszą połowę XVI w. W 1549 r. król Kazimierz Jagiellończyk potwierdził dawne przywileje nadane Żydom, których osadnictwo skupione było wokół zamku, w północnej części miasta. Z czasem zaczęli osiedlać się wokół rynku. Okresem największego rozwoju Żydów oświęcimskich była druga połowa XVI i pierwsza połowa XVII w.

Enklawa dzikiej przyrody w centrum Oświęcimia

Dyrektor Kuncewicz zwraca uwagę, że cmentarz jest obecnie także miejscem występowania dzikiej przyrody. Żyje tutaj m.in. wiele gatunków ptaków.

- Stąd pomysł, aby przypomnieć o tym mieszkańcom, poprzez namalowanie wizerunków wybranych z nich na zewnętrznej części muru – zaznacza Tomasz Kuncewicz.

Na muralu można zobaczyć więc m.in. barwne wizerunki zięby, sikory, wilgi, kowalika, czy dzięcioła

Tomasz Kobylański współpracujący z Centrum Żydowskim zaznacza, że autor muralu Wojciech Rokosz zanim przystąpił do pracy był we wrześniu w Oświęcimiu, aby lepiej poznać specyfikę miejsca i samą historię cmentarza żydowskiego. Miał okazję przekonać się, że wizerunki ptaków są nieodłącznym elementem żydowskiej symboliki nagrobnej.

Ptaki to jeden z ulubionych tematów w twórczości Wojciecha Rokosza. Wykonał już niemal 20 takich ptasich murali, m.in. na krakowskim osiedlu "Na Kozłówce".

W realizacji projektu Centrum Żydowskie wsparło finansowo miasto Oświęcim.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska