MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Drewniana mykwa z Oświęcimia będzie wyeksponowana. Badania potwierdziły, że stanowi wyjątkowo cenny zabytek na skalę Europy. Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Badania ekspertów potwierdziły, że odkopana przed rokiem drewniana mykwa w Oświęcimiu stanowi cenne znalezisko na skalę europejską
Badania ekspertów potwierdziły, że odkopana przed rokiem drewniana mykwa w Oświęcimiu stanowi cenne znalezisko na skalę europejską Archiwum Centrum Żydowskie / Andrzej Rudiak
Minął ponad rok od wykopania podczas prac archeologicznych na terenie bulwarów w Oświęcimiu drewnianej mykwy, będącej śladem kilku wieków historii społeczności żydowskiej w tym mieście. Wiadomo już, że to cenne znalezisko zostanie wyeksponowane.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Wyjątkowo cenny zabytek po społeczności żydowskiej w Oświęcimiu

Od momentu odkopania mykwy w lutym ub. roku na terenie budowy parkingu podziemnego przy ul. Bulwary było jasne, że stanowi ona zabytek o dużej wartości. Dyrektor Muzeum Żydowskiego w Oświęcimiu Tomasz Kuncewicz podkreślał, że w tej części Europy praktycznie nie zachowały się niemal żadne ślady po drewnianej zabudowie żydowskiej związanej z tym religijnym rytuałem.

W Muzeum Żydowskim w Oświęcimiu podkreślają, że drewniana mykwa to wyjątkowo cenny ślad związany z historią społeczności żydowskiej w tym mieście
W Muzeum Żydowskim w Oświęcimiu podkreślają, że drewniana mykwa to wyjątkowo cenny ślad związany z historią społeczności żydowskiej w tym mieście Archiwum Centrum Żydowskie / Andrzej Rudiak

Potwierdziły to późniejsze badania prowadzone przez archeologów, historyków i dendrologów zajmujących się oceną wieku drewna. Prawdopodobnie mykwa jest z późniejszego okresu niż początkowo sądzono. Pierwsze opinie wskazywały, że może liczyć nawet 400 lat. Obecnie specjaliści wskazują na połowę XIX wieku.

Widok na prawobrzeżną część Oświęcimia i zabudowania związane ze społecznością żydowską
Widok na prawobrzeżną część Oświęcimia i zabudowania związane ze społecznością żydowską Zbiory Mirosława Ganobisa

- Nie znam wyników tych badań, ale niezależnie od tego jest to cenne, wyjątkowe w swoim rodzaju znalezisko. W Europie nie natrafiono na podobne - mówi Tomasz Kuncewicz.

Jego wyjątkowość dotyczy jednak nie tylko okresu z którego pochodzi, ale także bardzo dobrego stanu zachowania.

O wykopaniu drewnianej mykwy w trakcie prac archeologicznych w Oświęcimiu zrobiło się głośno w lutym ub. roku
O wykopaniu drewnianej mykwy w trakcie prac archeologicznych w Oświęcimiu zrobiło się głośno w lutym ub. roku Archiwum GK / Bogusław Kwiecień

Trwają prace konserwatorskie

Po zabezpieczeniu obiekt został przekazany do pracowni konserwatorskiej. Na początek został oczyszczony, odkażony. W kolejnym etapie wykorzystywane są specjalne środki, które pozwolą zachować wymiary i wygląd mykwy wydobytej z ziemi po kilku wiekach. Ponadto wymienione uszkodzona elementy. Szacuje się, że prace konserwatorskie mogą potrwać kilkanaście miesięcy.

- Po ich zakończeniu mykwa będzie mogła zostać wyeksponowana. Przygotowania do tego trwają - mówi Wioletta Oleś, dyrektor Muzeum Zamek w Oświęcimiu.

Decyzja o lokalizacji takiej ekspozycji będzie należała do miasta. Taka jeszcze nie zapadła.
- Wiemy, że pod uwagę brane są dwa miejsca. Jedno w sąsiedztwie Parku Pamięci Wielkiej Synagogi, a drugie na placu Skarbka przed Centrum Żydowskim - dodaje Tomasz Kuncewicz.

Drewniana mykwa wykopana w Oświęcimiu to znalezisko wyjątkowe na skalę Europy
Drewniana mykwa wykopana w Oświęcimiu to znalezisko wyjątkowe na skalę Europy Archiwum GK / Bogusław Kwiecień

Żydowscy oświęcimianie nazywali nazywali swoje miasto Oszpicin (jid. goście). Przed wybuchem II wojny światowej stanowili oni ponad połowę mieszkańców, z których Zagładę przeżyła jedynie garstka. Ostatni żydowski oświęcimianin, Szymon Kluger, zmarł w 2000 r.

Ich dzieje prezentuje wspomniane Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu, zlokalizowane w centrum starego miasta, tworzące kompleks razem z zabytkową Synagogą Chewra Lomdej Misznajot oraz Cafe Bergson.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska