Zofia Posmysz urodziła się w Krakowie
Zofia Posmysz urodziła się w 1923 roku w Krakowie. Podczas okupacji uczęszczała na komplety tajnego nauczania oraz kolportowała gazetki konspiracyjne. Aresztowana 15 kwietnia 1942 roku w Krakowie. Trafiła do więzienia przy ulicy Montelupich, skąd 30 maja 1942 roku Niemcy deportowali ją do KL Auschwitz. Otrzymała numer 7566.
Początkowo Niemcy skierowali ją do pracy w komandach zewnętrznych. Od czerwca do sierpnia 1942 roku przebywała w karnej kompanii w Budach. Po odbyciu kary pracowała kolejno w obieralni ziemniaków, w kuchni więźniarskiej, a następnie pełniła funkcję pisarki w magazynie żywnościowym i kuchni więźniarskiej. 18 stycznia 1945 roku w marszu śmierci została ewakuowana do KL Ravensbrueck. Wyzwolenia doczekała 2 maja 1945 roku w Neustadt-Glewe, podobozie KL Ravensbrueck.
Jak często podkreślała, przeżyła, by dawać świadectwo, o tym co widziała w Auschwitz. Często spotykała się z młodymi ludźmi, w tym Niemcami. Często przyjeżdżała do Oświęcimia, współpracując z Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży, Muzeum Auschwitz, Centrum Dialogu i Modlitwy. Jej imieniem nazwano Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Oświęcimiu dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży. W oświęcimskiej Alei Pisarzy znajduje się tablica z brązu upamiętniająca jej postać i twórczość.
Samorząd oświęcimski w 2013 roku nadał Zofii Posmysz tytuł Honorowego Obywatela Oświęcimia.
Po wojnie pracowała jako korektorka w redakcji jednej z warszawskich gazet, a potem w dziale literackim Polskiego Radia. Jest autorką książek o tematyce obozowej: "Pasażerka", "Wakacje nad Adriatykiem", "Ten sam doktor M", "Do wolności, do śmierci do życia". Była scenarzystką popularnego słuchowiska radiowego "W Jezioranach".
Największą popularność zdobyła "Pasażerka", przetłumaczona na kilka języków, a także zekranizowana przez Andrzeja Munka w 1963 roku.
W styczniu 2020 r. prezydent RP Andrzej Duda odznaczył ją Orderem Orła Białego.
Ostatnie tygodnie spędziła w hospicjum w Oświęcimiu. Zmarła w poniedziałek, 8 sierpnia rano. 23 sierpnia skończyłaby 99 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 18 sierpnia. Rozpoczną się o godz. 12 mszą św. w Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu, przy ul. Jagiełły 10. Ostatnie pożegnanie odbędzie się o godz. 13.30 na cmentarzu komunalnym w Oświęcimiu.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Tak wygląda teraz dolina Sztoły. Po malowniczej rzece zostało tylko suche koryto
- Maksymilian Suchyta z Chrzanowa zaginął półtora roku temu. AS Roma pomaga go szukać
- Tutaj odpoczniesz w upalne dni! Zobacz kąpieliska w Małopolsce zachodniej
- Tragedia spotkała Paulinę tydzień po ślubie. Pomogli anonimowi bohaterowie
- Zamek Tenczyn w Rudnie. Zobacz niezwykłe zdjęcia
- Spadochroniarze z Drugiego Pułku Rozpoznawczego ćwiczą na Pustyni Błędowskiej