Paweł Warchoł, ceniony w kraju i zagranicą artysta plastyk z Oświęcimia obchodzi niecodzienny jubileusz. Jego prace są właśnie prezentowane podczas 100 wystawy indywidualnej.
Jubileuszowa ekspozycja została otwarta kilka dni temu w prestiżowej Galerii Sceny Plastycznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. - Przygotowując tę wystawę nie zdawałem sobie sprawy, że to już 100. To wyszło przy okazji przeglądania dokumentacji kolejnych prezentacji - mówi Paweł Warchoł.
Przyznaje, że to już bardzo duża liczba, ale jak dodaje tutaj nie chodzi o rekordy. Pierwszą indywidualną wystawę miał w 1984 roku. W kolejnych latach jego prace były wystawiane w wielu liczących się galeriach w Warszawie, Berlinie, Barcelonie, Heidelbergu, Amsterdamie, Budapeszcie, Pilznie oraz wielokrotnie w Oświęcimiu, Krakowie, Katowicach, Bielsku-Białej.
Nie potrafi wskazać, która z nich dała mu najwięcej satysfakcji. Każdej z nich towarzyszyły różne okoliczności. Na przykład „Droga Krzyżowa Auschwitz” pozostała w Berlinie i teraz można ją oglądać w jednym z kościołów w niemieckiej stolicy. Fakt, że ma już na koncie 100 wystaw indywidualnych nie ma dla niego zbyt dużego znaczenia. - Równie ważna będzie dla mnie 101 i 102 - dodaje artysta.
Oprócz ekspozycji indywidualnych jego prace były prezentowane także podczas ponad 540 wystaw zbiorowych, w tym na prawie wszystkich najważniejszych międzynarodowych biennale i triennale rysunku na świecie. Mogła je zobaczyć publiczność na pięciu kontynentach. Za swoje dzieła oświęcimski artysta był wielokrotnie nagradzany. Ma w dorobku Grand Prix m.in. międzynarodowych konkursów w Barcelonie, Melbourne, Pilznie, Katowicach, Lublinie.
Paweł Warchoł urodził się w Krakowie w 1958 roku. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Wiśniczu, Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie i Wydział Grafiki w Katowicach. W 2011 roku uzyskał doktorat na ASP w Katowicach. Od 1985 roku mieszka i tworzy w Oświęcimiu. Jest ponadto organizatorem i współorganizatorem wielu wystaw i przedsięwzięć artystycznych w Oświęcimiu, Krakowie, Katowicach i Bielsku-Białej.
Za swoją działalność został uhonorowany m.in. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
