Oświęcim: św. Maksymilian głównym bohaterem komiksu

Monika Pawłowska
Tak prezentuje się jedna ze stron najnowszego komiksu o wydarzeniach z Auschwitz
Tak prezentuje się jedna ze stron najnowszego komiksu o wydarzeniach z Auschwitz Ze zbiorów wydawnictwa KL Press
Ukazała się trzecia część z serii komiksów historycznych "Epizody z Auschwitz". Bohaterem kolejnego zeszytu o nazwie "Ofiara" jest święty ojciec Maksymilian Maria Kolbe, franciszkanin z Niepokalanowa, który był więźniem Auschwitz i tu zginął.

Premiera zeszytu miała miejsce w sobotę podczas Bałtyckiego Festiwalu Komiksu w Gdańsku. - Nasza seria komiksów historycznych wzbudziła spore zainteresowanie - mówi Jacek Lech, Wydawnictwa K&L Press. - Do tego stopnia, że stały się one kanwą warsztatów na temat, jak powstaje komiks historyczny - dodaje wydawca.

W serii "Epizody z Auschwitz" dotychczas ukazały się dwa tytuły. "Miłość w cieniu zagłady" oraz "Raport Witolda". Trzeci album "Ofiara" opisuje kolejny wycinek niezwykle skomplikowanej rzeczywistości Auschwitz. Powstawał najdłużej z dotychczasowych. - Właściwie od akceptacji scenariusza do wydania upłynęło dziesięć miesięcy - wyjaśnia Jacek Lech. - Wynikało to z interpretacji postaci świętego ojca Maksymiliana Kolbego. Założyliśmy sobie, że chcemy ją przedstawić jako postać wieloformatową, co wiązało się z wieloma konsultacjami - dodaje pan Jacek.

Fabuła komiksu koncentruje się oczywiście wokół pobytu o. Maksymiliana w obozie. Franciszkanin z Niepokalanowa, święty z Auschwitz, oddał swoje życie za nieznanego sobie człowieka, innego więźnia obozu, ojca rodziny. Obok wątków obozowych w komiksie przedstawiono również najważniejsze wydarzenia z życia o. Maksymiliana, jego działalność misyjną, edytorską, nowatorstwo w wykorzystaniu mediów jako narzędzia ewangelizacji oraz poświęcenie dla idei chrześcijańskiej. W najnowszej publikacji jej autorzy nie stronią od mniej znanych, a często pomijanych wątków biografii świętego.

- Chodzi o stosunek ojca Maksymiliana do masonerii i do Żydów w okresie międzywojennym - relacjonuje Jacek Lech. - Centralnym punktem opowieści jest zderzenie postaw i poglądów ludzi z nieludzką rzeczywistością Auschwitz - dodaje wydawca komiksów historycznych. Przedstawiony w komiksie los o. Maksymiliana jest przykładem prześladowań kościoła katolickiego w okupowanej Polsce.

To również opowieść o sytuacji kościoła w różnych krajach przed i w czasie II wojny światowej. Najnowszą publikację z serii "Epizody z Auschwitz" od wczoraj można kupić w 46 księgarniach na terenie całej Polski, także w sklepie internetowym wydawnictwa. W lipcu pojawi się w MPiK. Koszt egzemplarza to 25 zł. W przygotowaniu jest kolejny zeszyt "Nosiciele tajemnicy". Będzie to opowieść o buncie Sonderkommando w Krematorium IV.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie