Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim: więzień obozu trafi na monetę

Monika Pawłowska
Medal z wizerunkiem rotm. Witolda Pileckiego to prawdziwa gratka dla numizmatyków
Medal z wizerunkiem rotm. Witolda Pileckiego to prawdziwa gratka dla numizmatyków Monika Pawłowska
Bohater wojenny i więzień obozu Auschwitz, rotmistrz Witold Pilecki, trafił na monetę. Unikatową srebrną 10 złotówkę wybił właśnie Narodowy Bank Polski.

Nigdy wcześniej taka obozowa seria nie była emitowana!
Dla kolekcjonerów to nie lada gratka. Już w najbliższy poniedziałek 55 tysięcy takich okazów będzie można nabyć na specjalnej aukcji internetowej.

Monety na pewno nie będą dostępne w oddziałach NBP. Wszystko za sprawą zmieniających się przepisów, które dotyczą sprzedaży monet i banknotów kolekcjonerskich. Wprowadzono je 1 stycznia tego roku.
- Mówią one o tym, że taka sprzedaż może odbyć się wyłącznie na aukcjach - tłumaczy Michał Rudy, naczelnik wydziału emisji banku.

Aby wziąć udział w aukcji należy najpierw zarejestrować się na stronie www.kolekcjoner.nbp.pl.
- Wyemitowaliśmy 80 tysięcy monet z wizerunkiem rotmistrza Witolda Pileckiego, ale do sprzedaży trafi tylko 55 tysięcy tych srebrnych dziesięciozłotówek - mówi Michał Rudy. Dodaje, że cena wywoławcza jednej monety to 64 złote.

O wybicie monety z postacią Witolda Pileckiego od miesięcy zabiegała Fundacja Paradis Judaeorum. To oni już dwa lata temu rozpoczęli akcję społeczną "Przypomnijmy o rotmistrzu". Fundacja najpierw zwróciła się do Poczty Polskiej, a potem do NBP z prośbą o uczczenie pamięci bohatera wojny.
- Niestety Poczta odpisała nam, że nasz wniosek nie uzyskał rekomendacji - mówi Michał Tyrpa, prezes Fundacji Paradis Judaeorum. - Byłem tym bardzo zaskoczony.

Z NBP problemów nie było. Szybko dogadano szczegóły i rozpoczęto bicie monety.
10 złotówka z Pileckim została wybita w celu upamiętnia Ruchu Oporu w obozie zagłady KL Auschwitz-Birkenau oraz 65. rocznicy oswobodzenia tego obozu przez żołnierzy Armii Czerwonej, czyli 27 stycznia 1945 r.

Na awersie monety, u góry znajduje się brama wejściowa do obozu i napis "Arbeit macht frei". Poniżej fragmentu słupa oraz drutu kolczastego i okolicznościowe napisy: "Rzeczpospolita Polska", "Oswobodzenie KL Auschwitz-Birkenau" i "65. rocznica".

Na rewersie srebrnej monety, w centralnym jej punkcie, znajduje się popiersie rotmistrza Pileckiego w obozowym pasiaku z jego numerem więźniarskim "4859".

Rotmistrz jest pokazany na tle ogrodzenia obozu oraz wieży wartowniczej. Wokół napisy: "Witold Pilecki" oraz "Twórca Związku Organizacji Wojskowej w KL Auschwitz".
Rotmistrz Witold Pilecki przeżył wojnę i obóz. Wyrok wydali na niego komuniści. Stracono go w 1948 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska