Zobaczcie film jak wygląda obecnie brzeg Soły w Rajsku koło Oświęcimia
Autor: Jerzy Zaborski
Zabezpieczono 150 metrów brzegu Soły. Koszt tej inwestycji zamknął się kwotą 450 tys. złotych. Prace rozpoczęły się 21 kwietnia 2021.
- Praca nad umacnianiem brzegu rzeki Soły przebiegała w dwóch etapach – przypomina Małgorzata Sikora, dyrektor Regionalnego Zakładu Gospodarski Wodnej w Krakowie. - Pierwszy etap polegał na wykonaniu luźnego narzutu kamiennego poprzez wrzucenie z brzegu kamienia łamanego. To pozwoliło na bezpieczne prowadzenie prac ekshumacyjnych szczątków żołnierzy niemieckich, które prowadziła Fundacja „Pamięć”.
Prace ekshumacyjne prowadzono w oparciu i postanowienia umowy między rządami Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec o grobach ofiar wojny i przemocy totalitarnej.
- Łącznie wydobyto szczątki około 305 żołnierzy niemieckich, które zostały pochowane na cmentarzu w Siemianowicach Śląskich. Obecnie trwają jeszcze końcowe prace przeszukania terenu. Znajdujemy pojedyncze szczątki, ale problem pojawiania się ich w rzece, głównie po tzw. wysokiej wodzie, został rozwiązany – dodaje Małgorzata Sikora.
Sytuacje z pojawiającymi się w rzece ludzkimi szczątkami związane były z powojenną historią i działalnością obozów utworzonych przez władze sowieckie i NKWD dla jeńców niemieckich na terenie byłego KL Auschwitz-Birkenau. Potwierdziło to śledztwo krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, którego pracownicy przeprowadzili prace poszukiwawcze na lewobrzeżnej skarpie Soły, na odcinku od Kamieńca do Legionów. Grzebano zarówno zwłoki niemieckich jeńców w 1946 r., jaki i więźniów obozu pracy przymusowej. W latach 50. dwudziestego wieku cmentarz został zrównany z ziemią, a podmywany brzeg ujawniał kolejne szczątki ludzkie.
Zabezpieczenie brzegu Soły w rejonie Oświęcimia w zgodzie z Naturą
Drugi etap zabezpieczenia wyrwy brzegowej w Sole rozpoczął się po zakończeniu prac ekshumacyjnych i – co najważniejsze – został przeprowadzony z udziałem nadzoru przyrodniczego. Wszak brzeg rzeki, na którym prowadzono prace, wchodzi w skład terenu „Natura 2000”.
- Drugi etap prac polegał na wykonaniu tzw. materaca wiklinowego, który nie tylko wzmocnił brzeg, ale przyczynił się do powstania nowych siedlisk przyrodniczych – podkreśla Sikora.
Pogłębiająca się wyrwa w brzegu rzeki Soły zbliżyła się niebezpiecznie do ujęć wody dla Oświęcimia.
- To dlatego wyrażamy wdzięczność Wodom Polskim za umocnienie brzegu. Własnymi siłami ne bylibyśmy w stanie podołać takiemu przedsięwzięciu – wyjawił Marcin Kos, z oświęcimskiego PwiK.
Jak podkreślają wykonawcy, umocnienia przeszły swój chrzest bojowy. Dwa tygodnie po zakończeniu inwestycji zmierzyły się z wysoką wodą. Wykonane umocnienia odrzuciły koryto rzeki bardziej na środek, a przy brzegu pozostało starorzecze.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Odwaga czy głupota? Motocyklem wjechał na konstrukcję mostu w Chełmku
- Jakie majątki mają rządzący w Oświęcimiu? Sprawdziliśmy ich oświadczenia majątkowe
- Powiat oświęcimski. Poznaj swojego dzielnicowego [Rewiry, telefony]
- Modna dziara w oświęcimskich salonach tatuażu
- Diamentowe i złote gody w gminie Oświęcim. Uroczyste spotkania jubilatów w Grojcu
- Pierwsza Powiatowa Spartakiada Seniorów w Oświęcimiu, pełna energii i emocji
