Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Zakończenie prac zabezpieczających wyrwę brzegową na rzece Sole i prac ekshumacyjnych [ZDJĘCIA]

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
RZGW Kraków zaprezentował dziennikarzom zabezpieczoną wyrwę w brzegu rzeki Soły w Rajsku, w gminie Oświęcim
RZGW Kraków zaprezentował dziennikarzom zabezpieczoną wyrwę w brzegu rzeki Soły w Rajsku, w gminie Oświęcim Jerzy Zaborski
Nad Sołą, na wysokości Rajska (gmina Oświęcim), zakończyły się prace zabezpieczające wyrwę brzegowa na lewym brzegu rzeki oraz prace ekshumacyjne szczątków żołnierzy niemieckich, które były ujawniane głównie po wezbraniach rzeki. Od dwóch lat co jakiś czas brzeg obsuwał się i rzeka wypłukiwała ludzie kości. Pochowani są tam więźniowie obozu NKWD, który po II wojnie światowej funkcjonował w miejscu KL Auschwitz.

Zobaczcie film jak wygląda obecnie brzeg Soły w Rajsku koło Oświęcimia

Autor: Jerzy Zaborski

Zabezpieczono 150 metrów brzegu Soły. Koszt tej inwestycji zamknął się kwotą 450 tys. złotych. Prace rozpoczęły się 21 kwietnia 2021.

- Praca nad umacnianiem brzegu rzeki Soły przebiegała w dwóch etapach – przypomina Małgorzata Sikora, dyrektor Regionalnego Zakładu Gospodarski Wodnej w Krakowie. - Pierwszy etap polegał na wykonaniu luźnego narzutu kamiennego poprzez wrzucenie z brzegu kamienia łamanego. To pozwoliło na bezpieczne prowadzenie prac ekshumacyjnych szczątków żołnierzy niemieckich, które prowadziła Fundacja „Pamięć”.

Prace ekshumacyjne prowadzono w oparciu i postanowienia umowy między rządami Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec o grobach ofiar wojny i przemocy totalitarnej.

- Łącznie wydobyto szczątki około 305 żołnierzy niemieckich, które zostały pochowane na cmentarzu w Siemianowicach Śląskich. Obecnie trwają jeszcze końcowe prace przeszukania terenu. Znajdujemy pojedyncze szczątki, ale problem pojawiania się ich w rzece, głównie po tzw. wysokiej wodzie, został rozwiązany – dodaje Małgorzata Sikora.

Sytuacje z pojawiającymi się w rzece ludzkimi szczątkami związane były z powojenną historią i działalnością obozów utworzonych przez władze sowieckie i NKWD dla jeńców niemieckich na terenie byłego KL Auschwitz-Birkenau. Potwierdziło to śledztwo krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, którego pracownicy przeprowadzili prace poszukiwawcze na lewobrzeżnej skarpie Soły, na odcinku od Kamieńca do Legionów. Grzebano zarówno zwłoki niemieckich jeńców w 1946 r., jaki i więźniów obozu pracy przymusowej. W latach 50. dwudziestego wieku cmentarz został zrównany z ziemią, a podmywany brzeg ujawniał kolejne szczątki ludzkie.

Zabezpieczenie brzegu Soły w rejonie Oświęcimia w zgodzie z Naturą

Drugi etap zabezpieczenia wyrwy brzegowej w Sole rozpoczął się po zakończeniu prac ekshumacyjnych i – co najważniejsze – został przeprowadzony z udziałem nadzoru przyrodniczego. Wszak brzeg rzeki, na którym prowadzono prace, wchodzi w skład terenu „Natura 2000”.

- Drugi etap prac polegał na wykonaniu tzw. materaca wiklinowego, który nie tylko wzmocnił brzeg, ale przyczynił się do powstania nowych siedlisk przyrodniczych – podkreśla Sikora.

Pogłębiająca się wyrwa w brzegu rzeki Soły zbliżyła się niebezpiecznie do ujęć wody dla Oświęcimia.

- To dlatego wyrażamy wdzięczność Wodom Polskim za umocnienie brzegu. Własnymi siłami ne bylibyśmy w stanie podołać takiemu przedsięwzięciu – wyjawił Marcin Kos, z oświęcimskiego PwiK.

Jak podkreślają wykonawcy, umocnienia przeszły swój chrzest bojowy. Dwa tygodnie po zakończeniu inwestycji zmierzyły się z wysoką wodą. Wykonane umocnienia odrzuciły koryto rzeki bardziej na środek, a przy brzegu pozostało starorzecze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska