- Służby miejskie na bieżąco reagują na problem związany z różnymi przejawami niszczenia wspólnej przestrzeni. Poza kosztownym czyszczeniem budynków i infrastruktury, podejmowane są działania mające zapobiegać kolejnym aktom dewastacji. Kampania informacyjna dla mieszkańców „Wspólne nie znaczy niczyje. Dbaj o swoje miasto”, zajęcia dla dzieci i młodzieży prowadzone przez strażników miejskich, wieża monitorująca fort Mistrzejowice, to ważne przykłady aktywności, które mają wpłynąć na społeczne uwrażliwienie na problem wandalizmu - informują w krakowskim magistracie.
Pozbycie się graffiti z miejskich budynków i infrastruktury to koszt ok. 200 tys. złotych rocznie. Dewastowane są m.in. elewacje budynków, bramy wejściowe, ekrany akustyczne, kosze na śmieci, części wiaduktów.
W tym roku usunięto bazgroły z powierzchni ponad 7 543 mkw. Natomiast pracownicy Zarządu Budynków Komunalnych odnotowali kilkadziesiąt zgłoszeń dotyczących nielegalnych napisów na elewacjach zarządzanych przez nich budynków. Pojawiają się tam napisy o charakterze kibicowskim, treści wulgarne i inne, o powierzchni od 2 m2 do ok. 90 mkw.
- Należy zwrócić uwagę, że na oszpecanie krajobrazu miasta mają też wpływ malunki pozostawiane na obiektach prywatnych. W tym przypadku jednak, nie ma właściwych przepisów prawnych, które obligowałyby właścicieli posesji do usunięcia graffiti - zaznaczają w urzędzie.
Uroczyste otwarcie parku im. Wisławy Szymborskiej przy ul. Karmelickiej odbyło się 2 lipca 2023 roku, w 100. rocznicę urodzin noblistki. Uroczystość otwarcia połączona została z piknikiem zorganizowanym przez miasto we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej oraz partnerami zaangażowanymi w obchody Roku Wisławy Szymborskiej, ustanowionego w 2023 roku przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej.
Kiedy zakaz trzymania psów na łańcuchach?
