Pacjenci z rakiem jelita grubego od dwóch lat proszą...

  Pacjenci z rakiem jelita grubego od dwóch lat proszą ministra o leki ratujące ich zdrowie i życie

  Iwona Krzywda

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Przedstawiciele pacjentów cierpiących na przerzutowy nowotwór jelita grubego po raz 12. złożyli petycję z apelem o refundowane leczenie w III i IV linii terapii tej choroby.
  Pacjenci z rakiem jelita grubego od dwóch lat proszą ministra o leki ratujące ich zdrowie i życie

  ©Pixabay

  Ciężko chorzy pacjenci bezskutecznie zabiegają o bezpłatny dostęp do potrzebnych im preparatów od blisko dwóch lat. Nad Wisłą osoby z przerzutowym rakiem jelita grubego, które zakończyły leczenie w II linii, a nie mają cech genetycznych umożliwiających leczenie celowane molekularnie, nie mogą liczyć na żadną refundowaną pomoc. A według szacunków ekspertów w tej grupie znajduje się obecnie ok. tysiąca osób.

  Organizacje pacjentów podkreślają, że dzięki ich zaangażowaniu producent potrzebnych im leków zgodził się na obniżenie cen znacznie poniżej tych oferowanych w innych krajach Europy. Mimo to preparaty ciągle nie trafiły na listę refundacyjną. Tymczasem leki zawierające triflurydynę/ typiracyl i regorafenib dają dużą szansę na wydłużenie życia pacjentom nawet w zaawansowanym stadium choroby. Korzystają z nich chorzy w 23 krajach UE m.in. Czechach i Słowacji.

  - Chcemy się leczyć, a nie umierać, pragniemy mieć dostęp do III i IV linii leczenia. Jeszcze nie jest za późno dla tych, którzy żyją. Nasz los jest w Państwa rękach, liczymy na zrozumienie, wsparcie, pomoc i dobre decyzje - mówi Dorota Kaniewska, wiceprzewodnicząca organizacji POL-ILKO, która sama niedawno zakończyła leczenie II linii.

  Zachorowania na raka jelita grubego stanowią w Polsce drugą najliczniejszą po raku płuca grupę zachorowań na nowotwory oraz drugą przyczynę zgonów z powodów onkologicznych. Liczba nowych rozpoznań tego rodzaju raka w naszym kraju wynosi około 19 tysięcy, codziennie umierają 33 osoby.

  Petycja przygotowana przez Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO, Fundację EuropaColon Polska oraz Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych trafiła m.in. na biurka ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz premiera Mateusza Morawickiego. Każdy, kto chciałby się pod nią podpisać, może to zrobić za pośrednictwem internetu pod adresem: Petycja w sprawie pilnego dostępu do III i IV linii leczenia dla pacjentów z przerzutowym rakiem jelita grubego.  POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »