https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Agonia zabytku w centrum Krakowa. Zamiast perełki jest ruina, która od lat szpeci okolicę. Co dalej z Pałacem Tarnowskich?

Piotr Rąpalski
Pałac Tarnowskich skryty wśród drzew Parku Jalu Kurka w Krakowie. Od strony ulicy Szlak niestety pokazuje dobrze swój aktualny stan, który jest opłakany...
Pałac Tarnowskich skryty wśród drzew Parku Jalu Kurka w Krakowie. Od strony ulicy Szlak niestety pokazuje dobrze swój aktualny stan, który jest opłakany... Szymon Korta
Minęły ponad dwa lat od otwarcia parku Jalu Kurka przy ulicy Szlak w Krakowie dla mieszkańców. Wcześniej przez długie lata był zamknięty na kłódkę. Park graniczy jednak z Pałacem Tarnowskich, zrujnowanym budynkiem z piękną historią, który pozostaje ciągle niezagospodarowany. Mimo że deweloper zapowiada od lat inwestycję w tym miejscu.

Zrujnowany Pałac Tarnowskich w Krakowie

Nie wygląda za dobrze. Paskudny płot, czyli wieszak dla plakatów. Zniszczona elewacja. Zakrzaczony teren, jakieś stery gruzu. I tak od dekad, otwarcie parku Jalu Kurka nic nie zmieniło.

Na stronie dewelopera ciągle ten sam komunikat: "Ogromnie ciszymy się, że jesteśmy w posiadaniu historycznego obiektu, który dzięki nam ma szansę odzyskać swój dawny blask i pałacowy charakter a przede wszystkim możemy odratować jego dotychczasową historię, wpisując się jednocześnie i tworząc nową.

Spółka planuje już prace rewitalizacyjne zarówno obiektu, jak i części parku, raz na zawsze pozbywając się obecnej, niezbyt ciekawej i nie pasującej do tak wspaniałego zabytku opinii."

Napisaliśmy znów do firmy, jakie ma plany co do zabytku i kiedy wdroży ich realizację. Bez odpowiedzi.

Park Jalu Kurka - zielona enklawa w centrum Krakowa

Powierzchnia parku to 1,7 ha. Jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia 2022, po wielu latach negocjacji z Towarzystwem Boskiego Zbawiciela, prowincja polska miastu udało się wykupić teren. Pierwszego dnia nowego 2023 roku bramy Parku Jalu Kurka zostały symbolicznie otwarte!

Na terenie uprzednio zostały przeprowadzone prace porządkowe. Usunięto zalegające śmieci, oczyszczone zostały alejki spacerowe, zinwentaryzowano drzewostan, tak aby zapewnić nie tylko komfort ale również bezpieczeństwo odwiedzającym. W parku wymieniono stare zniszczone ławki i kosze na śmieci. Przestrzeń zyskała oświetlenie parkowe dzięki czemu możliwe są spacery nawet wieczorową porą. Podczas jednej z wiosennych akcji sadzenia, mieszkańcy sami mieli okazje odmienić krajobraz parku sadząc różnego rodzaju krzewy.

Patronem parku jest wybitna postać - Jalu Kurek, urodzony w Krakowie redaktor, pisarz, członek Awangardy Krakowskiej. Również samo miejsce posiada bardzo ciekawą historię i jest ważnym punktem na mapie Krakowa. Początkowo przestrzeń była ogrodem Pałacu Montelupich. W okresie międzywojennym pałac i przyległy do niego park przekazane zostały Zgromadzeniu księży Salwatorianów. W kolejnych latach w pałacu znajdowała się siedziba Radia Kraków, a park tętnił życiem będąc ogólnodostępną zieloną oazą. W momencie, gdy teren ponownie przejęło Zgromadzenie, park pozostawał zamknięty aż do 2023 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska