MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Park Czyżyny opóźniony i droższy. Kiedy otwarcie?

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Park Czyżyny przy osiedlu Avia
Park Czyżyny przy osiedlu Avia Konrad KozłOwski/Polskapress
Park Czyżyny, pomiędzy osiedlem Avia a ulicą Stella-Sawickiego, miał być otwarty w czerwcu, a nawet wcześniej. Otwarcie nastąpi jednak nieco później - najprawdopodobniej w sierpniu. Dobrą wiadomością jest, że zniknie szpetne, stare ogrodzenie od strony Stella-Sawickiego.

FLESZ - Co posadzić, by nie podlewać

od 16 lat

Park Czyżyny, powstający między ulicą Stella-Sawickiego a osiedlem Avia, jest już praktycznie gotowy. Posadzone są drzewa i trawa, zrobiło się już zielono. Ukończone są wszelkie elementy małej architektury, boisko czy urządzenie Wall Halla, czyli pionowy plac zabaw. Z parku korzystał już pierwszy gość w postaci... zająca, którego uchwycił obiektyw naszego fotografa - tak o parku Czyżyny pisaliśmy w połowie maja.

Urzędnicy Zarządu Zieleni Miejskiej jeszcze kilka tygodni temu zapowiadali, że zgodnie z harmonogramem prac, budowa parku ma się zakończyć w czerwcu, a być może nawet w maju i po odbiorze budowlanym park będzie można otworzyć. Teraz wiadomo już, że otwarcie nastąpi dopiero w sierpniu. Co się stało?

Park Czyżyny przy ulicy Stella-Sawickiego

Kraków. Pierwszy użytkownik parku Czyżyny to... zając. Park ...

Dodatkowe prace za 250 tys. zł

- Pojawiła się potrzeba wykonania dodatkowych prac w postaci połączenia parku chodnikami z osiedlem Avia, czy ulicą Stella-Sawickiego - tłumaczy Piotr Kempf. Połączenia powstaną z reguły na działkach należących do pobliskich wspólnot, czy spółdzielni mieszkaniowych. Żeby można tam było wybudować chodniki, trzeba było podpisać stosowne umowy.

Prace te prowadzi dotychczasowy wykonawca. - Firma chce oddać park w całości, po wykonaniu wszystkich prac. Mają termin do końca lipca. Potem odbędą się odbiory budowlane. Chcemy, żeby place zabaw były odebrane wcześniej, dzięki czemu cały park otworzymy w pierwszych dniach sierpnia. Najpóźniej otwarty zostanie w połowie sierpnia - zaznacza Piotr Kempf.

Dodatkowe prace mają kosztować 250 tys. zł. W ich ramach powstanie także dodatkowy drewniany podest w parku. Tym samym cała inwestycja przekroczy koszt 11 mln zł.

Kraków. Tak kiedyś wyglądał Ogród Botaniczny Uniwersytetu Ja...

Likwidacja szpetnego ogrodzenia

Dobrą wiadomością jest natomiast, że zniknie stare, szpetne ogrodzenie siatkowe. Pordzewiałe ogrodzenie znajduje się głównie od strony ulicy Stella-Sawickiego.

- Ogrodzenie będzie zlikwidowane. Napisaliśmy w tej sprawie do Zarządu Dróg, bo ogrodzenie leży w pasie drogi. Liczę, że nie będzie tu odmowy, bo ogrodzenie niczemu nie służy - mówi nam Jarosław Tabor zastępca dyrektora ZZM, odpowiedzialny za inwestycje.

W parku Czyżyny są już alejki, ławki, drzewa, a pomiędzy nimi boisko wielofunkcyjne, place zabaw, w tym pionowy Wall Halla. W środku już się zazieleniło. Park był jednym ze zwycięskich zadań budżetu obywatelskiego z roku 2016. Przez kolejne lata prace nie mogły ruszyć z powodu sporu ze spadkobiercami właścicieli działek, na których miał powstać. Spór sądowy trwa nadal, ale ZZM - po konsultacjach z prawnikami, stanął na stanowisku, że park można budować. Prace budowlane ruszyły w maju zeszłego roku. Park ma powierzchnię około trzech hektarów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska